Виховна робота кафедри базується на основних положеннях Концепції національної системи виховання з урахуванням органічного взаємозв’язку процесу навчання та виховання. Головною метою виховної роботи, на досягнення якої спрямовано зусилля професорсько-викладацького колективу, є формування цiлiсної i гармонійно розвиненої особистості з високою національною самосвiдомiстю. Така особистість – це насамперед громадянин української держави, її патріот, гуманіст, для якого пріоритетом є загальнолюдські й загальнодержавні цiнностi, це людина з високою фаховою підготовкою й широким світоглядом, розвинутим інтелектом, належним рівнем загальної, політичної та правової культури.

Колектив кафедри проводить активну роботу з формування у студентської молоді любові до Батьківщини та гордості за український народ і державу, організовуючи та проводячи тематичні бесіди, лекції кафедрального та університетського масштабу, виховні імпрези щодо видатних постатей України, відвідування театрів, музеїв, філармоній.

Необхідно зауважити, що вже саме навчання студентів на кафедрі української мови, вивчення української мови, культури мови сприяє вихованню національної свідомості в українських студентів і поваги до нашої нації і держави в іноземних студентів.

Національно-патріотичне виховання

Патріотичне виховання – складова національного виховання, головною метою якого є становлення самодостатнього громадянина-патріота України, гуманіста і демократа, готового до виконання громадянських і конституційних обов’язків, до успадкування духовних і культурних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин. Воно сприяє єднанню українського народу, зміцненню соціально-економічних, духовних, культурних основ розвитку українського суспільства і держави.

Традиційно викладачі кафедри української мови Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського МОЗ України провели заходи до Міжнародного дня рідної мови, який відзначаємо 21 лютого . У святкуванні взяли участь студенти медичного факультету і студенти факультету іноземних студентів.

Доцент Марія Тишковець зі студентами групи ММ-113 переглянули інформаційний відеоролик, присвячений Міжнародному дню рідної мови, а також документальний відеоролик «Чому Пересопницьке Євангеліє таке цінне для українців?»

Доц. М. П. Тишковець зі студентами групи ММ-113 (2021 рік)

Звучало поетичне слово різними мовами. До святкувань долучилися доцент Ірина Заліпська зі студентами групи ІМ-137. Іноземні студенти дізналися цікаві факти про багатство і красу української мови. Крім того, студенти Аджібаде Адесева Ололаде, Ванкхеде Ваішнаві Говардхан, Госаві Рупал Раджендра, Гупта Анкекш, Сінгх Анірудх, Сіта Рам Шелке Сурадж презентували вірші своїми рідними мовами, зокрема гінді, конкані, йоруба, англійською мовою, арабською мовою, сомалійською мовою, маратхі, каннада, малаялам. Азам Сіед Мохд Анас та Радж Ранголі із захопленням декламували вірші українською мовою. Зачарували всіх прекрасним співом Палліккалі Шаміл, Осман Фархан Абді, Абдулла Сумея Мохамуд.

Студенти факультету іноземних студентів 236 групи разом із викладачем Оксаною Мисик переглянули відеоматеріали, присвячені цікавим фактам про мови світу. Також студенти декламували вірші, написані їхньою рідної мовою. Пролунали поетичні твори на таких мовах, як: гінді, гадоті, ігала, ігбо, йоруба і калабарі.

Доц. І. Я. Заліпська зі студентами групи ІМ-137 (2021 рік)

Викл. О. А. Мисик зі студентами групи ІМ-236 (2021 рік)

До Міжнародного дня рідної мови долучилися викладач Надія Олійник зі студентами груп ІМ-125 й ІМ-129. Було переглянуто відео про історію свята, а також кожний студент розповідав про свою країну, її культурну самобутність, видатних особистостей, мови, якими там спілкуються. Іноземні студенти читали вірші і співали пісень рідними мовами (арабською, урду, суахілі, польською, французькою, едо, берберською, лінгала). Студенти познайомилися з культурними надбаннями Пакистану, Нігерії, Кенії, Польщі, ДР Конго, Марокко, Буркіна-Фасо, України.

Доцент Тетяна Мельник зі студентами групи ІМ-256 провела виховний захід до Міжнародного дня рідної мови під назвою «5 цікавих фактів про мою мову». Студенти підготували розповіді-презентації, у яких ознайомили з мовними особливостями, походженням та функціонуванням своєї мови; декламували вірші та співали рідною мовою.

Викл. Н. Я. Олійник зі студентами групи ІМ-125 (2021 рік)

Доц. Т. П. Мельник зі студентами групи ІМ-256 (2021 рік)

Студенти Пачеко Карла Егас та Медіна Едгар Мачадо, які приїхали з Еквадору, розповіли про іспанську мову. Цікаву доповідь про різні африканські мови (йоруба, ігбо, хауса) зробив Айоола Хіларі Харрісон, пов’язавши походження мов з етнічними групами. Студенти з Індії Васім Джафаруллах Кхан та Бхавінкумар Калідас Пател ділились цікавинками про індійські мови маратхі (нею розмовляє понад 90 млн. осіб) та гуджараті (вона є рідною для понад 46 млн. осіб).

Презентації студентів факультету іноземних студентів, приурочені Міжнародному дню рідної мови (2021 рік)

9 листопада в Україні відзначили День української писемності та мови. У цей день вшановують пам’ять Преподобного Нестора Літописця, а також стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.

Викладачі кафедри української мови впродовж 2–9 листопада проводили заходи, приурочені святу. У святкуванні взяли участь студенти медичного, фармацевтичного факультету, студенти навчально-наукового інституту медсестринства, факультету іноземних студентів.

День української мови та писемності. Доц. М. П. Тишковець зі студентами першого курсу медичного факультету (2020 рік)

Студенти ММ-121 разом із доцентом Тишковець Марією Павлівною аналізували документальний фільм «Соловей співає, доки голос має», який є новаторським дослідженням проблеми мовного питання в Україні, а студенти групи ММ-106 переглянули відеоролик «Топ-5 заборон української мови» із рубрики «Історична правда із Вахтангом Кіпіані».

Студентка інституту медсестринства Юлія Бойко (2020 рік)

9 листопада доцент Володимир Ярославович Юкало зі студентами групи ПБв-132 приєналися до написання ХХ ювілейного радіодиктанту національної єдності.


День української мови та писемності. Доц. В.І. Зевако зі студентами першого курсу медичного факультету (2020 рік)

Доцент Валентина Іванівна Зевако зі студентами групи Фз-102 провела бесіду про День української писемності та мови, а також аналізувала відео про запровадження цього свята в Україні.

Доц. І.І. Гаврищак читає лекцію, приурочену Дню української мови і писемності (2020 рік)

Доцент Ігор Іванович Гаврищак для студентів груп ІМ-245 та ІМ-229 провів дистанційну лекцію на тему: «9 листопада – День української писемності та мови».

Доцент Ірина Ярославівна Заліпська провела ряд заходів, присвячених визначній даті. 3 листопада студенти групи ВІМ-370 переглянули відео про цікаві факти з історії української мови.

І. Я. Заліпська зі студентами групи ММ-209 провела виховний захід «Плекаймо мову солов’їну». До святкування приєдналися також студенти й інших груп. Ведучими заходу були Легка Вікторія (ММ-209) та Майхрук Ігор (ММ-207). Студенти – Камінська Вікторія (ММ-209), Солейко Юрій (ММ-209), Пендак Діана (ММ-209), Безкоровайна Олена (ММ-209), Ушакова Надія (ММ-115), Кравець Марія (ММ-113), Нечистенко Катерина (ММ-209), Юрчук Юлія (ММ-209), Савіна Діана (ММ-209), Пігут Вікторія (ММ-209) – зачарували всіх поетичними рядками про українську мову.

Студенти медичного факультету і доц. І.Я Заліпська дискутують про диференційні ознаки української мови серед слов’янських мов (2020 рік)

І. Я. Заліпська провела виховний захід «Плекаймо мову солов’їну» (2020 рік)

Студенти 242 групи факультету іноземних студентів - учасники конкурсу на кращого знавця української мови (2020 рік)

Студенти 244 групи факультету іноземних студентів взяли участь у вікторині «Українська мова на щодень» (2020 рік)

Студенти 249 групи факультету іноземних студентів декламують україномовну поезію (2020 рік)

У рамках святкування Дня української мови та писемності відбулися поетичні читання, в яких взяли активну участь студенти факультету іноземних студентів. Захід організувала доц. Ірина Ярославівна Заліпська. З уст іноземних студентів звучали твори видатних українських поетів про мову. Доцент Оксана Іванівна Новіцька разом з іноземними студентами подивилися та обговорили фільм «9 листопада – День української писемності та мови».

9 листопада 2020 року завершився перший поетичний конкурс «Мово рідна, слово рідне», започаткований з нагоди Дня української писемності та мови з ініціативи професора Анатолія Вихруща. На конкурс мали можливість надсилати свої роботи як викладачі, так і студенти, в необмеженій кількості. Вимогою до віршів був високий художній рівень текстів. Авторитетне журі, до складу якого увійшли знані тернопільські поети Анатолій Вихрущ (завідувач кафедри української мови, професор), Ігор Гаврищак (доцент кафедри української мови) та викладачі кафедри, підсумували поетичні змагання і визначили переможців. Серед викладачів перемогу здобула Наталія Волотовська. Активну участь у конкурсі взяли студенти першого курсу - Діана Дашко (ПБв – 132) і Єлизавета Перейма (ПБв – 132), які теж стали переможцями. Їх було нагороджено комплектами книг. Як зазначив голова журі професор Анатолій Вихрущ, кафедра української мови щиро дякує учасникам і запрошує до творчої співпраці. За його словами, такі конкурси проводитимуться і надалі.

Переможниця Наталія Волотовська, кандидат мед наук, асистент кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки, поділилася своїми враженнями про захід: «Сьогодні ми стали учасниками унікальної події - коли відомий громадський діяч, олітик, істинний патріот, син знаного українського світоча Володимира Павловича Вихруща - Анатолій Володимирович, професор, автор гімну нашого університету, через започаткований конкурс «Мово рідна, слово рідне» показав, наскільки важливо зараз, в час хаосу і страху зберігати внутрішнє ядро, код нації, якими є слово та вишиванка. Радію, що серед учасників і переможців − небайдужа, багатогранна студентська молодь, що особливо важливо для майбутньої професії! Хай щастить тобі, перша ластівко такого доброго змагання, многая літа!»

До Шевченківських днів доцент кафедри української мови Марія Тишковець із студентами 101 групи медичного факультету відвідали Тернопільський академічний обласний український драматичний театр імені Т. Г. Шевченка і переглянули драматичну містерію Богдана Стельмаха «Тарас». Студенти глибоко пройнялися долею Тараса Григоровича, чарівністю і силою Кобзаревого слова.

Доц. М. П. Тишковець із студентами 101 групи медичного факультету у Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі імені Т. Г. Шевченка (2020 рік)

7 березня на кафедрі української мови ТНМУ провели низку заходів до дня народження Тараса Шевченка.

Студенти взяли участь у жвавому обговоренні виступу відомого письменника та видавця Івана Малковича на врученні Шевченківської премії. Викладачі кафедри підготували для студентів вікторину про життя і творчість Тараса Шевченка. Іноземних студентів також ознайомили з постаттю Тараса Шевченка, вони переглянули фільм про його життєвий шлях, читали твори Тараса Шевченка українською мовою.

Святкування дня народження Тараса Григоровича Шевченка (2020 рік)

21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови. На кафедрі української мови відбулося культурно-мистецьке дійство, приурочене цій події. Викл. І. Я. Заліпська, ведуча свята, розповіла, що у світі існує понад 6 000 розмовних, однак близько половині загрожує зникнення. ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності людини. Вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги. Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш аніж 10 тисяч осіб, які активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше 100 осіб, не задокументовані.

Викладачі кафедри та студенти першого і другого курсів факультету іноземних студентів під час відзначення Дня рідної мови (2020 рік)

Студенти декламували вірші та співали пісні рідною мовою. Мови різні - тематика близька кожному із присутніх: сім'я, батьки, батьківщина, любов.

Також викл. І. Я. Заліпська провела зі студентами 264 групи факультету іноземних студентів вікторину про українську мову.

Студенти першого та другого курсів факультету іноземних студентів декламують вірші та співають пісні рідною мовою (2020)

День Героїв Небесної Сотні — пам'ятний день, що відзначають в Україні 20 лютого на вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні. Викладачі кафедри провели бесіди на національно-патріотичну тему.

Доц. В. Я. Юкало зі студентами першого курсу фармацевтичного факультету (2020 рік)

28 січня 2020 року доц. М. П. Тишковець, Н. Я. Олійник, М. І. Руденко, О. А. Мисик, І. Д. Драч зі студентами відвідали різдвяний концерт «І слово сталося тілом і оселилося між нами».

Доц. М. П. Тишковець та викл. Н. Я. Олійник з кураторськими групами на концерті «І слово сталося тілом і оселилося між нами» (2020 рік)

18 листопада доц. К. Л. Стефанишин, викл. І. Я. Заліпська, викл. О. А. Мисик із кураторськими групами відвідали виставу «Олена не прийшла додому» у Тернопільському академічному обласному драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка.

Викл. І. Я. Заліпська зі студентами першого курсу 109 групи медичного факультету (2019 рік)

8 листопада викладачі кафедри української мови провели заходи до Дня української писемності та мови. У святкуванні взяли участь студенти медичного факультету і студенти факультету іноземних студентів.

Традиційно День української писемності та мови відзначають 9 листопада. У цей день вшановують пам’ять Преподобного Нестора Літописця, а також стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.

Викладачі кафедри М. І. Руденко, Н. Я. Олійник, доц. В. Я. Юкало, ст. лаб. М. П. Мазур і студенти медичного факультету та факультету іноземних студентів під час святкування Дня української писемності та мови (2019 рік)

Зі вступним вітальним словом виступив завідувач кафедри української мови проф. А. В. Вихрущ. Анатолій Володимирович прочитав власні вірші і подарував найкращим читцям поезії власні збірки.

Завідувач кафедри, проф. А. В. Вихрущ вітає учасників святкувань, приурочених Дню української писемності та мови (2019 рік)

Студенти 108 групи медичного факультету Ковальчук Дмитро і Чорнобей Софія - ведучі свята (2019 рік)

Вірші про мову читали студенти медичного факультету – Шимончик Вікторія (108 група), Балюк Софія (108 група).

Прекрасно звучала українська поезія з уст іноземних студентів. Студенти – Панчал Танмай (240 група), Дагар Джоті (240 група), Огунмцїва Бісола (240 група), Кумар Шівам (240 група), Джангра Прадхі (240 група), Фолаян Оладайо (240 група), Оєлеке Блессінг (236 група), Сінгх Швета (236 група) – продемонстрували володіння українським поетичним словом.

На завершення прозвучала пісня «Черемшина» у виконанні Мельничук Оксани – студентки 108 групи медичного факультету. Її спів зачарував викладачів, студентів та гостей кафедри української мови.

Студенти медичного факультету читають поезію та виконують пісні (2019 рік)

Студенти факультету іноземних студентів декламують поезію (2019 рік)

У жовтні викл. Заліпська І.Я. разом зі студентами 109 групи медичного факультету відвідали Центр науки Тернополя. Студенти мали змогу пограти на фортепіано і на безструнній арфі, згадати закони фізики та природи, спробувати попрацювати із власною тінню і заглянути у минуле електронних приладів.

Викл. І. Я. Заліпська та студенти 109 групи медичного факультету у Центрі науки Тернополя (2019 рік)

Викл. І. Я. Заліпська та викл. Н. Я. Олійник із кураторськими групами відвідали концерт до Дня захисника вітчизни (2019 рік)

10 жовтня 2019 року доцент кафедри Марія Тишковець організувала екскурсію для студентів ММ-101 "Підземеллями Тернопільського замку". Студенти зацікавилися історією Тернополя й активно спілкувалися з екскурсоводом.

Доц. М.П. Тишковець зі студентами ММ-101 на екскурсії "Підземеллями Тернопільського замку" (2019 рік)

7 жовтня на кафедрі української мови відбулася зустріч студентів першого курсу медичного факультету з префектом Тернопільської Вищої духовної семінарії ім. Йосипа Сліпого, капеланом ТНМУ отцем Ігорем Драпаком. Цікава бесіда майбутніх медиків зі священиком на морально-етичні теми відбувалася у дружній атмосфері, студенти мали змогу отримати відповіді на запитання, що їх цікавили.

Отець Ігор Драпак під час зустрічі зі студентами першого курсу медичного факультету (2019 рік)

25 вересня 2019 року в бібліотеці ТНМУ відбулася творча зустріч «Шануючи в людині суть людську…» з науковцем і письменником, завідувачем кафедри української мови ТНМУ, професором Анатолієм Вихрущем.

Завідувач кафедри, професор А. В. Вихрущ на творчому вечорі «Шануючи в людині суть людську…» (2019 рік)

Цікаві замальовки з власного життя Анатолій Володимирович щедро приправляв добірними жартами й, звісно, власною поезією. Присутні не лише збагатилися духовно та отримали естетичне задоволення, а й кілька цінних порад з власного досвіду Анатолія Вихруща.

«Ніколи не поспішайте з самооцінкою та оцінкою підростаючого покоління – як власних дітей, так і учнів. Адже є діти зіркові, таланти яких уже яскраво помітні з дошкільного віку. Я до того племені не належав, – з усмішкою зізнається Анатолій Володимирович. – А є люди, які довго розганяються. І вже значно пізніше оточення з подивом дивиться, що виросло з цієї дитини. Мені «розвиднілося» на другому курсі загальнотехнічного факультету, звідки виходили вчителі трудового навчання та фізики. Якби хтось колись сказав, що ця людина прийде на кафедру української мови, то довго сміялися б мої педагоги й я разом з ними. І за це я дуже вдячний своїм батькам. Вони ніколи не впливали на мене больовим методом, а дуже м’яко. Це звучало приблизно так: «Може, б ти спробував вступити до аспірантури? Може, б ти спробував піти в докторантуру?» Їхня допомога завжди була толерантна, виважена, прихована. Досягалося ж усе працею».

Поет вважає, що творчість – це подарунок людині від Бога. Причому це не стосується лише поезії: можна дуже творчо слухати вірші інших людей, творчо вирощувати квіти, готувати їсти та інше. Люди по-різному говорять з Богом: кожен своїми талантами.

Торкнувся Анатолій Володимирович і болючої заробітчанської теми. Він сам часто бував у Польщі, адже читав лекційні курси у польських вишах (Жешув, Люблін, Ярослав).

Анатолій Вихрущ поділився ще однією корисною думкою, яку відшукав у американського письменника та мислителя Карлоса Кастанеди

– У Кастанеди є одна суперідея – місце твоєї сили. Візьміть у своє життя цей вислів. Це дуже круто! Я постійно ним користуюся. Місце твоєї сили – це місце, де вам було найкраще впродовж вашого життя. Який би я не був втомлений, якщо на одну хвилину «перескочив» у рідну Августівку Козівського району – знову готовий до нових викликів життя, – зізнається він.

На завершення зустрічі Анатолій Вихрущ запропонував усім студентам, які пробують себе в поезії, приносити свої тексти на кафедру української мови.

Завідувач кафедри, професор А. В. Вихрущ на творчому вечорі «Шануючи в людині суть людську…» (2019 рік)

Викладачі кафедри української мови і студенти фармацевтичного факультету та факультету іноземних студентів зустрілися з відомою письменницею і перекладачкою Надійкою Гербіш. Її книги (а їх уже понад 14) стали українськими бестселерами й були відзначені національними та міжнародними нагородами.

Студенти фармацевтичного факультету із письменницею Надійкою Гербіш (2019 рік)

Студенти з цікавістю слухали історію успіху нашої сучасниці, адже її перша друкована книжка «Теплі історії до кави» перевидана понад десять разів, а її загальний наклад перевищив 50000 примірників. Цікавою для майбутніх медиків була інформація про те, що кілька її дитячих книжок вийшли також шрифтом Брайля та в аудіо-форматі для використання в програмах інклюзивної освіти.

Письменниця Надійка Гербіш під час зустрічі із викладачами та студентами (2019 рік)

Іноземні студенти залюбки слухали «живу» українську мову і літературну англійську, дізналися багато корисної інформації про Україну, її сучасний культурний розвиток, інтеграцію у світі. Надійка Гербіш також переклала понад два десятки книжок з англійської, зокрема «Ключові рішення» Дж. В. Буша, «Розвиваючи лідера в собі» Дж. Максвелла, «Снайпер Арафата» Тасса Саади і т.д.

Викладачі кафедри української мови, студенти фармацевтичного факультету та факультету іноземних студентів із Надійкою Гербіш (2019 рік)

У рамках вшанування величі поетичного генія Тараса Шевченка на кафедрі української мови відбулося святкове дійство, приурочене 205-річчю з дня народження Великого Кобзаря. Розпочала захід завідувач кафедри, доцент Марія Тишковець.

Завідувач кафедри, доцент М. П. Тишковець відриває вечір, присвячений 205-річчю Тараса Шевченка (2019 рік)

Вона відзначила, що творчість Тараса Шевченка є генотипом нації, відображенням її менталітету, культури й історії. Дивуємося, наскільки далекоглядними, пророчими були його слова. Отже, його твори потрібно не лише читати, у них потрібно вчитуватися, вдумуватися, аби осягнути, відкрити для себе усю велич людини, що стала Пророком для свого народу.

Студенти 103 групи фармацевтичного факультету ще раз провели усіх присутніх Тарасовими стежками. Ведучою свята була Богдана Боднар. Прозвучали доповіді про ранній період творчості митця (Вікторія Марчук), періоду «Трьох літ» (Ольга Матюшенко) та заслання (Христина Гебій), останні роки життя і творчості (Галина Кобіта) й автобіографізм у творчості поета (Юлія Павляшик). Студенти декламували поетичні твори: «Гайдамаки» (Діана Садячка), «Сон» (Альона Снігурська), «Мені однаково» (Катерина Співак), «Доля» (Єлизавета Галінчинська), «Думка» (Анастасія Зданевич). Готуючись до свята, студенти першого курсу фармацевтичного факультету оформили тематичні стінгазети.

Студенти фармацевтичного факультету декламують Тараса Шевченка (2019 рік)

До дійства долучилися й іноземні студенти Мадука Чубуіке (231 група, спеціальність «Медицина») та Дубей Мансі (245 група, спеціальність «Медицина»), які прочитали поезії «Зацвіла в долині червона калина» та уривок із поеми «Княжна». Пролунали вірші Тараса Григоровича і в англійському перекладі: студентка другого курсу 245 групи Зігліх Гіфті прочитала вірш «Testament» («Заповіт»).

Студенти факультету іноземних студентів читають Тараса Шевченка (2019 рік)

Тарас Шевченко – це постать крізь віки. Його пам’ятаємо, його шануємо, у нього вчимося.

Викладачі кафедри зі студентами під час святкування Шевченківських днів (2019 рік)

Під керівництвом завідувача кафедри української мови, доц. Тишковець М. П. та доц. Мельник Т. П. студенти медичного факультету долучились до XVІІІ Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності. У 2018 році радіодиктант відбувався під гаслом «Крила України».

Завідувач кафедри М. П. Тишковець та викладачі кафедри разом із студентами медичного факультету долучилися до написання XVII Всеукраїнського радіодиктанту «Крила України» (2018 рік)

Студентка першого курсу медичного факультету Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського Марія Бартошинська показала відмінний результат, написавши диктант без жодної помилки. Переможниця отримала книжку за авторством О. М. Авраменка, автора та диктора радіодиктанту, та запрошення на екскурсію до Києва.

Переможниця радіодиктанту національної єдності Марія Бартошинська (2019 рік)

Кожного року студенти Тернопільського державного медичного університету імені І. Горбачевського під керівництвом викладачів кафедри української мови організовують заходи до Дня української писемності і мови, який відзначають 9 листопада.

Викладачі кафедри під час святкування Дня української писемності і мови (2018 р.). Перший ряд зліва направо: доц. В. І. Зевако, зав. кафедри М. П. Тишковець, доц. О. І. Новіцька, доц. Т. П. Мельник, ст. викл. К. Л. Стефанишин. Другий ряд зліва направо: доц. В. Я. Юкало, викл. М. І. Руденко, доц. І. І. Гаврищак

На завершення завідувач кафедри української мови, доц. Тишковець М. П. привітала присутніх з Днем української писемності і мови й тепло подякувала студентам та викладачам за подароване свято. Марія Павлівна закликала молодь вивчати, плекати і оберігати рідну мову і висловила свою повагу студентам – іноземцям, які хочуть знати і старанно опановують українську мову. І це ще один незаперечний доказ того, що мова єднає людей.

Вітальне слово завідувача кафедри, доц. М. П. Тишковець у День української писемності і мови (2018 рік)

Святкування Дня української писемності і мови (2016 рік)

Святкування Дня української писемності і мови (2015 рік)

Перші березневі дні віщують не лише прихід весни. Вони завжди збігаються із національним святом – Шевченківськими днями, коли звучать рядки безсмертної книги «Кобзар» – квінтесенції нашої національної культури, лунають пісні на слова Тараса Шевченка, виголошуються промови, цитуються фрази, що давно вже стали крилатими.

І це не просто звичка чи данина традиції. Творчість Т. Шевченка – це основа нашої національної самоідентичності, а сам Кобзар – духовний орієнтир для кожного свідомого українця, невід’ємна частка культурного буття нації.

Студенти І та ІІ курсів взяли участь у поетичних читаннях у рамках вшанування величі поетичного генія Тараса Шевченка (2017 рік)

Викладачі кафедри української мови та студенти І-го курсу провели захід, присвячений 204-ій річниці з дня народження великого українського письменника Тараса Григоровича Шевченка (2018 рік)

У Тернопільському державному медичному університеті імені І. Я. Горбачевського була представлена мобільна експозиція Тернопільського обласного музею Богдана Лепкого (м. Бережани).

З творчістю відомого нашого земляка ознайомились студенти та викладачі кафедри доц. В. І. Зевако, доц. І. І. Гаврищак, доц. К. Л. Стефанишин, доц. О. І. Новіцька (2017 рік)

Доц. Т. П. Мельник і ст. викл. Л. П. Шеремета разом із cтудентами відвідали виховний захід до Дня захисника України (2016 рік)

Доц. М. П. Тишковець та доц. О. І. Новіцька разом із студентами побували на благодійному ярмарку, що був організований у Тернопільському державному медичному університеті імені І. Я. Горбачевського до свят Покрови Пречистої Богородиці, 74-річчя створення УПА, Дня українського козацтва, Дня захисника України (2018 рік)

Завідувач кафедри української мови М. П. Тишковець зі студенти ММ-120-ої групи під час концерту, приуроченому до Дня захисника Вітчизни (2018 рік)

Робота з іноземними студентами

Зустрічі з Героєм України, радником Міністра інформаційної політики, учасником руху спротиву у Луганській області Володимиром Жемчуговим (2018 рік)

Виховна робота з іноземними студентами є одним з найважливіших і складніших напрямків організації навчального процесу у медичних ВНЗ. Викладачі кафедри працюють над формуванням у студентів культури міжособистісних стосунків, толерантності, навичок самоосвіти і різнобічного розвитку їх творчих здібностей. Створюють усі належні умови для фізичного, інтелектуального, морального і духовного розвитку. Прищеплюють любов до української національної культури, звичаїв і традицій.

Іноземні студенти на літературних читаннях творів Т. Г. Шевченка мовами різних народів світу (2017 рік)

Студенти-іноземці беруть участь у різних творчих конкурсах. У відкритому міському студентському пісенному фестивалі-конкурсі «Окрилені піснею» взяв участь студент з Польщі, який посів третє місця у фінальному етапі.

Учасник конкурсу Хуберт Мікоша (2016 рік)

Викл. Л. П. Шеремета з іноземними студентами (2015 рік)

Естетичне виховання

Всебічно розвинена особистість є надзвичайно чутливою до краси, гармонії, благородства. І своєю діяльністю вона прагне утверджувати їх. Саме на формуванні таких якостей особистості зосереджене естетичне виховання на кафедрі української мови.

Завідувач кафедри доц. М. П. Тишковець та викладачі О. А. Мисик, Н. Я. Олійник, О. І. Новіцька, М. П. Мазур, І. Д. Драч разом із студентами відвідали концерт духовної музики «Різдво єднає нас», що відбувся у ТДМУ (2019 рік)

Викладачі кафедри М. П. Мазур і О. А. Мисик із студентами відвідали концерт тернопільського муніципального духового оркестру "Оркестр волі" "Happy New Year" (2019 рік)

Викладачі кафедри доц. В. І. Зевако, ст. викл. К. Л. Стефанишин, доц. О. І. Новіцька разом із кураторськими групами побували на виставі "Майська ніч" у Тернопільському обласному драматичному театрі імені Тараса Шевченка.

Завідувач кафедри, доц. Т. П. Тишковець разом із студентами медичного факультету взяли участь у Всеукраїнській науково-краєзнавчій конференції «Часовий простір народних ремесел»», приурочену 130-річчю Крайової етнографічної виставки у Тернополі (2017 рік)

У приміщенні бібліотеки ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського відбуваються поетичні читання, літературно-музичні вечори, зустрічі з відомими письменниками, етнографами, фольклористами, громадськими діячами, волонтерами. До цих заходів долучаються викладачі кафедри разом із студентами.

На заході «Поезія – це завжди неповторність» власні твори прочитав викладач кафедри української мови доц. І. І. Гаврищак (2017 рік)

Доц. Юкало В. Я. зі студентами на поетичних читаннях «Поезія – це завжди неповторність» (2017 рік)

Доц. Зевако В. І. та доц. Юкало В. Я. зі студентами на літературно-музичному вечорі Юрія Футуйми «Пісня лікує душу» (2016 рік)

Зустріч з відомою тернопільською письменницею Лілією Мусіхіною (2016 рік)

Викл. Заєць М. З. зі студентами у Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка на прем’єрі комедії «Тітка Чарлі» (2015 рік)

Інтелектуально-духовне виховання

Важливим завданням виховної роботи на кафедрі є впровадження інноваційного підходу до навчальної, науково-дослідної та виховної роботи, нових методів, які б відповідали потребам розвитку творчої особистості, сприяли розкриттю її талантів, духовно-емоційних, інтелектуальних і фізичних здібностей.

Завідувач кафедри Тишковець М.П., доц. Зевако В.І., доц. Юкало В.Я. ознайомили студентів I курсу медичного факультету із фондами бібліотеки ТДМУ (2015 рік)

Викладачі разом із наставницькими групами побували на зустрічі з єпископом-помічником Тернопільсько-Зборівським Української Греко-Католицької Церкви Теодором з нагоди відзначення 150-річчя з дня народження Митрополита Української Греко-Католицької церкви Андрея Шептицького (2015 рік)

Зустріч на кафедрі з Василем Львовичем Ванчурою – директором тернопільського видавництва «Джура». (2018 рік)

Викладачі кафедри – доц. Тишковець М. П., викл. Руденко М. І., доц. Гаврищак І. І., викл. Олійник Н. Я., доц. Юкало В. Я, долучилися до всеукраїнського руху #читайукраїнською, демонструючи книги, які рекомендують для читання, та запросили до участі викладачів, студентів та адміністрацію ТДМУ (2018 рік)

З творчістю відомого нашого земляка, бардом, поетом, співаком О. Марченком ознайомились студенти та викладачі кафедри. На святі були присутні викладач доц. Гаврищак І.І. зі студентами першого курсу (2018 рік)