Виховна робота кафедри базується на основних положеннях Концепції національної системи виховання з урахуванням органічного взаємозв’язку процесу навчання та виховання. Головною метою виховної роботи, на досягнення якої спрямовано зусилля професорсько-викладацького колективу, є формування цiлiсної i гармонійно розвиненої особистості з високою національною самосвiдомiстю. Така особистість – це насамперед громадянин української держави, її патріот, гуманіст, для якого пріоритетом є загальнолюдські й загальнодержавні цiнностi, це людина з високою фаховою підготовкою й широким світоглядом, розвинутим інтелектом, належним рівнем загальної, політичної та правової культури.

Колектив кафедри проводить активну роботу з формування у студентської молоді любові до Батьківщини та гордості за український народ і державу, організовуючи та проводячи тематичні бесіди, лекції кафедрального та університетського масштабу, виховні імпрези щодо видатних постатей України, відвідування театрів, музеїв, філармоній.

Необхідно зауважити, що вже саме навчання студентів на кафедрі української мови, вивчення української мови, культури мови сприяє вихованню національної свідомості в українських студентів і поваги до нашої нації і держави в іноземних студентів.

Патріотичне виховання – складова національного виховання, головною метою якого є становлення самодостатнього громадянина-патріота України, гуманіста і демократа, готового до виконання громадянських і конституційних обов’язків, до успадкування духовних і культурних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин. Воно сприяє єднанню українського народу, зміцненню соціально-економічних, духовних, культурних основ розвитку українського суспільства і держави.

Викладачі кафедри української мови Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського МОЗ України традиційно провели заходи до Міжнародного дня рідної мови. У святкуванні взяли участь студенти медичного, стоматологічного, фармацевтичного факультетів і факультету іноземних студентів.

Доцентка Ірина Заліпська зі студентами стоматологічного факультету (група СС-105) провела виховний захід, приурочений Міжнародному дню рідної мови. Катерина Войціщук продекламувала вірш Максима Рильського «Як парость виноградної лози», Дарина Дудко – вірш Павла Вишебаби «Тільки не пиши мені про війну», Поліна Корольова – вірш Ліни Костенко «Страшні слова, коли вони мовчать», Владислав Мосійчук – вірш Миколи Лотоцького «Не говори: в нас мова солов’їна», а Уляна Бойцун розчулила всіх авторською поезією. Юліана Паламар представила розвідку про історію святкування Міжнародного дня рідної мови, Ахмед Кхір Алла назвав цікаві факти про українську мову, Антоніна Зіньковська закцентувала увагу на мелодійності нашої мови та значенні окремих українських лексем, а Богдан Поляк заспівав пісню «Гуцулка Ксеня». Варто відзначити, що студенти активно долучилися до дискусії про стан і статус рідної мови, про популяризацію та захист української мови.

Доцентка Ірина Заліпська розповіла студентам другого курсу стоматологічного факультету про історію виникнення Міжнародного дня рідної мови, про місце української мови у лінгвістичній картині світу.

Студенти третього курсу медичного факультету разом із Іриною Заліпською провели дискусію, у якій розглянули питання історії розвитку української мови, законів про заборону мови та питання національної безпеки – захисту державної мови.

Доцентка Ірина Заліпська зі студентами стоматологічного факультету (група СС-105) (2024 рік)

Доцентка Марія Тишковець зі студентами групи СС-106 (2024 рік)

На заняттях з української мови (за професійним спрямуванням) доцентка Марія Тишковець зі студентами СС-106, ФФ-101, ФФ-104, ФФ-105 обговорили питання рідної мови, звернули увагу на її красу, розповіли про засоби милозвучності української мови, навели приклади. Щоб перевірити свої знання і словниковий запас здобувачі вищої освіти виконали інтерактивні вправи «Збираємо фразеологічні скарби», «Афоризми українських письменників», «Основи культури мовлення». Вони добирали фразеологічні синоніми, антоніми, встановлювали значення фразеологізмів, визначали авторів висловлювань про мову.

Доцентка Марія Тишковець провела заняття на тему «Загальномовні та медичні словники, довідники, мовні порадники» із студентами стоматологічного факультету 106 групи. Онлайн-формат проведення заняття дозволив продемонструвати здобувачам вищої освіти електронні ресурси сучасного енциклопедичного та лінгвістичного словникарства. Студентка Вікторія Звір одночасно представила медичні глосарії, які можна опрацювати у бібліотеці нашого університету.

Доцентка Катерина Стефанишин та студенти групи ММ-215 переглянули та обговорили виступ доктора філологічних наук, професора, директора Інституту НАН України Павла Гриценка «Мовне каліцтво. … сьогоденні випробування української мови». Констатували, що в Україні є мовні проблеми і вони різного формату, різної часової глибини формування. Та головне, що ці проблеми надаються до успішного вирішення. 

Доцент Володимир Юкало зі студентами груп СС-103 і СС-104 провів бесіди з нагоди Міжнародного дня рідної мови, зокрема було обговорено значення рідної мови для духовно-культурного розвитку особистості, місце української мови серед інших великих і малих мов світу, важливість захисту мовної і культурної різноманітності в Україні і в світі.

Доцентка Катерина Стефанишин зі студентами медичного факультету (група ММ-215) (2024 рік)

Доцент Володимир Юкало зі студентами стоматологічного факультету (Група СС-103)

Доцент Надія Олійник зі студентами. Проєкт "Смак Перемоги" (2023 рік)

21 грудня 2023 року в приміщенні студентської їдальні ТНМУ був зреалізований доброчинний проєкт із художнього розпису різдвяно-новорічних пряників. Його ініціатори, очільниця центру виховної роботи та культурного розвитку доцент кафедри української мови Марта Руденко і  керівник інституту кураторів студентських академічних груп доцент Галина Габор, були не лише авторами ідеї, але й активними учасниками творчого процесу. Вони згуртували групу однодумців – викладачів, працівників і студентів нашого університету – справжніх майстрів солодкої випічки, які підготували «матеріал» для роботи. Участь у проєкті взяла доцент кафедри української мови Надія Олійник з сином Юрієм і студентами її кураторської групи ММ-205 Вікторією Завислянською і Олександром Паламарем.


22 листопада 2023 року викладачі кафедри української мови зі студентами кураторських груп відвідали науково-краєзнавчу конференцію з міжнародною участю, присвячену 150-річчю від часу заснування НТШ «Наукове товариство імені Шевченка і Тернопільщина: історія та сучасність» у Тернопільському національному медичному університеті імені І. Я. Горбачевського МОЗ України. 29 листопада 2023 р. професор А.В. Вихрущ виступив з доповіддю «Гуманізація навчально-виховного процесу в умовах університету» під час проведення “круглого столу”, гуманітарна наука у вищій школі (до 150-річчя НТШ) у Львові. Матеріали опубліковані.

Із нагоди Дня української писемності та мови 27 жовтня в бібліотеці ТНМУ відбулися літературні читання «Писаний Світ». Студенти першого курсу медичного факультету груп ММ-102 та ММ-103 презентували книги, які зацікавили, надихнули до подальшого читання. Також ділилися досвідом, через яких письменників і які книги з’явилася любов до читання. 

Одним із найяскравіших творів української літератури студенти вважають «Тигролови» Івана Багряного. Іліана Свіржевська зацитувала фрази з повісті, які взяла собі за життєве кредо: «Сміливі завжди щастя мають» та «Ліпше вмерти біжучи, аніж жити гниючи». Читачі згадували про автобіографічність твору, незвичайну життєву долю автора, проводили паралелі із реаліями воєнного сьогодення. Особливе зворушення в учасників читань викликала поезія Рупі Каур із збірки «Молоко і мед», яку читала Марина Гасанова.

Гостя свята – доктор педагогічних наук, професорка кафедри іноземних мов Тетяна Хвалибога – розповіла про власний досвід читання, про важливі, на її думку, тексти для розвитку сучасного студента. Вона запропонувала ознайомитися з поетичним доробком професора Анатолія Вихруща, завідувача кафедри української мови, зачитала вірші, які були написані задовго до повномасштабного вторгнення, однак привертають увагу  актуальністю і досі. Віховою у її читацькому житті став цикл романів «Софія» доцента кафедри акушерства та гінекології №1 Лесі Романчук. Він актуальний для студентів стосовно професійної тематики і громадянської позиції.

Модерувала захід доцентка кафедри української мови Марта Руденко, яка рекомендувала книги для покращення мовного рівня, серед яких словники Тараса Берези «Мова – не калька», «Слова, що нас збагачують», «Гарна мова – одним словом». Студенти з цікавістю розглядали видатний роман, який є перлиною сучасної української літератури, – «Музей покинутих секретів» Оксани Забужко, присвячений визвольній боротьбі, та чудове видання «Несподіваної вакансії» Джоан Роулінг. Якщо перша книга – зразок бездоганного володіння неймовірними багатствами української мови, то друга – не менш блискучий переклад.

Велика кількість запитань, коментарів, обмін книгами, зворушення, що довкола стільки однодумців, – таким був результат «Літературних читань». 

Доцентка кафедри іноземних мов Тетяна Хвалибога та доцентка кафедри української мови Марта Руденко під час "Літературних читань" (2023 рік)

У ТНМУ продовжує працювати проєкт буккросингу. Кафедра української мови з ініціативи професора Анатолія Вихруща передала чергові книги українською мовою, щоб поповнити полиці для допитливих читачів. Серед них – класичні твори та українська література, художні альбоми та краєзнавчі розвідки, навчальні тексти та історії для маленьких поціновувачів художнього слова. Книги продовжують збирати для цього проєкту в центрі виховної роботи та культурного розвитку.

Професор А.В. Вихрущ підготував два фільми «Володимир Вихрущ “Безсмертя душі”» і «Юрій Кіцила запрошує друзів». Другий фільм, присвячений пам’яті композитора, автора гімну ТНМУ Юрія Кіцили. На слова А.В. Вихруща І. Яснюк написав пісню патріотичного спрямування «Львів – серце України». За участю А.В. Вихруща підготовано телевізійні програми, присвячені пам’яті Олександра Смика, реставрації кафедрального собору.

Відповідно до Указу Президента України від 28 липня 2023 року №455/2023 День української писемності та мови відзначаємо  27 жовтня. У цей день вшановують пам’ять Преподобного Нестора Літописця, а також стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.

Написання Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності вже є традицією з 2000 року. Із метою об’єднати людей навколо України у всьому світі до загальнонаціональної акції також долучилися  доцентки Марта Руденко та Надія Олійник зі студентами ТНМУ.

Доценти кафедри української мови Марта Руденко та Надія Олійник. Всеукраїнський радіодиктант національної єдності  (2023 рік) 

Викладачі кафедри української мови впродовж 23–27 жовтня проводили заходи, присвячені визначній даті. У святкуванні взяли участь студенти медичного факультету й Навчально-наукового інституту медсестринства.

До знаменної дати проведено традиційний конкурс «Мова рідна, слово рідне», започаткований та проведений за ініціативи професора Анатолія Вихруща.  Переможцями стали студенти: Анастасія Дячишин,  Орина Міськів, Іванна Сінчук, Ірина Сінчук, Світлана Українець, Софія Шишка, Ірина Яцух.

Доцентка Ірина Заліпська розповіла студентам кураторської групи ММ-105 про історію й розвиток української мови та її диференційні ознаки. Єлизавета М’яхкота, Дарина Студенець, Софія Черчук декламували вірші про мову та вірші Тараса Шевченка та Ліни Костенко. Вразила всіх Орина Міськів, яка дуже чуттєво прочитала власний вірш. Алла Марчук провела вікторину про українську мову. Студенти обговорили питання важливості мовної стійкості особливо зараз під час війни та захисту української мови на державному рівні.

До святкування Дня української мови та писемності долучилися також студенти-парамедики. Андрій Покотило декламував вірш. Крім того, студенти ділилися думками щодо багатства та милозвучності нашої мови. Доцентка Ірина Заліпська запропонувала студентам цікаві факти про українську мову, зокрема період її виникнення, кількість носіїв, які володіють нею, найдовше українське слово, кількість слів в активному словнику студента-медика та видатних діячів України, найчастотніші помилки, на яку літеру найбільше і найменше починається слів в українській мові тощо.

Доцент Ірина Заліпська зі студентами групи ММ-105 (2023)

Доцент Ірина Заліпська зі студентами групи Пбв-132 (2023)

До дня української писемності та мови 27 жовтня 2023 року доцентка Тетяна Мельник зі студентами груп ММ-104 та ММ-114  першого курсу медичного факультету провела бесіду на тему «Мова – зброя всіх поколінь українства». Серед основних питань, які обговорили: потреба в захисті української мови на всіх рівнях, мова як державотворчий код, функціонування української мови в сучасних ЗМІ.

Доцентка Оксана Мисик та студенти спеціальностей «Медицина» (ММ-107, ММ-112) та «Парамедик» (Пбв-131) переглянули та обговорили виступ професора, директора Інституту української мови НАН України Павла Юхимовича Гриценка про глибинні, історичні джерела української мови. Здобувачі вищої освіти переконалися у тому, що писемна традиція та велика книжна культура українського народу сягають давніх давен, про що свідчать двомовні договори, укладені князями Київської Русі, переписування книг при княжих дворах та монастирях, писемні пам’ятки («Повчання дітям Володимира Мономаха», «Слово про закон і благодать»), записи на стінах Софії Київської та інших храмів тощо. Послухали цікаву розповідь про Остромирове Євангеліє – унікальну писемну пам’ятку XI століття, на сторінках якої вчені спостерегли типові риси української мови.

Доцент Оксана Мисик зі студентами медичного факультету (2023 рік)

Доцентка Марія Тишковець зі студентами груп ПБв-131, ММ-104, ММ-116, ВММ-3-361 переглянула відеоматеріали «Що таке українська мова?», створені Ukraїner у партнерстві з PEN Ukraine та за підтримки Українського культурного фонду. Студенти зацікавилися порушеними у фільмі проблемами і перейнялися долею рідної мови. На занятті з «Української мови (за професійним спрямуванням)» студенти МБв-142 виголосили публічні виступи про рідну мову, її розвиток та функціонування. Довершеними й цікавими були виступи Марії Андрушків, Анни Мелимуки, Аліни Кнапик, Катерини Сапили. Здобувачі вищої освіти МБв-142 та ММ-104 взяли участь у мовній вікторині «Пізнаймо рідне слово!». Студенти добирали до запозичених слів українські відповідники, відгадували словесні ребуси, виставляли правильні наголоси у словах, добирали синоніми й антоніми до лексем.

Доцент Марія Тишковець проводить заняття, присвячене Дню української мови та писемності (2023)

2 жовтня 2023 року доцентка Марія Тишковець зі студентами ММ-104, а також доцентка Катерина Стефанишин зі студентами ММ-204 відвідали благодійний ярмарок, організований із нагоди Дня захисників і захисниць України, свята Покрови Пресвятої Богородиці, Дня Українського козацтва та дня створення УПА і внесли свою лепту у зборі коштів для потреб ЗСУ.

12 жовтня 2023 р. доцентка Ірина Заліпська зі студентами кураторської групи ММ-105 відвідали Тернопільський академічний обласний український драматичний театр імені Т. Г. Шевченка. Студенти із захопленням дивилися за грою акторів та зачарувалися досконалим володінням українським словом, мелодійністю української мови.

21 вересня доцентка Катерина Стефанишин провела студентам групи ММ-204 виховну бесіду на тему «Сучасні Герої Тернопільщини, які загинули під час війни», з метою популяризації серед студентів проявів патріотизму, жертовності і героїзму суспільства, вшанування пам’яті осіб, які віддали своє життя за незалежність України.

26 вересня 2023 року доцентка Марія Тишковець зі студентами ММ-104 відвідали Тернопільський академічний обласний український драматичний театр імені Т. Г. Шевченка і переглянули прем’єру містерії «Ісус – Син Бога Живого» В. Босовича у постановці лауреата Національної премії України імені Т. Г. Шевченка, народного артиста України Федора Стригуна. Здобувачі вищої освіти пройнялися роздумами про Сина Божого, довогоочікуваного Месію.

Доц. Марія Тишковець зі студентами ММ-104 (2023 рік)

Доц. Ірина Заліпська зі студентами ММ-105 (2023 рік)

21 лютого 2023 року викладачі кафедри української мови традиційно Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського МОЗ України провели заходи до Міжнародного дня рідної мови. У святкуванні взяли участь студенти медичного факультету і факультету іноземних студентів.

Доцентка Оксана Новіцька провела виховну бесіду студентам групи ІС-113 групи факультету іноземних студентів. Студенти переглянули відеоролик «21 лютого – Міжнародний день рідної мови», а також поділилися враженнями-спогадами про святкування рідної мови – польської. 

На занятті з української мови як іноземної доцентка Оксана Мисик обговорила зі студентами факультету іноземних студентів групи 225 питання важливості мови для нації загалом та людини зокрема. Кожна мова є унікальною та важливою, оскільки є частиною культурного надбання людства. Мова – це фактор самоідентифікації нації. Усі погодилися із висловом української поетеси Ліни Костенко: «Нації вмирають не від інфаркту, спочатку їм відбирає мову». Кожен із студентів розповів про свою рідну мову. Насамкінець студенти переглянули відеоматеріали «15 цікавих фактів про мову». 

Доц. Т. П. Мельник з нагоди святкування Дня української писемності та мови провела зі студентами групи ММ-118 заняття-конференцію «Дослідження мовного питання в Україні». Виступи доповідачів стали своєрідним відгуком на документальний фільм «Соловей співає» (2019 рік), у якому авторка та продюсерка Леся Воронюк та герої руйнують основні міфи щодо функціонування української мови. У процесі обговорення причин та наслідків нинішньої конфронтації довкола питання мови студенти продовжували доводити неправдивість легенд,  які роками існували в нашому інформаційному просторі, як-от: «Яка різниця, якою мовою спілкуватися», «У Києві завжди розмовляли лише російською», «Українська – мова села», «Суржик не є проблемою», «Мова не на часі». 

До Дня української мови та писемності доц. М. П. Тишковець зі студентами СС-109 переглянули документальний фільм «Соловей співає, доки голос має», який є новаторським та монументальним дослідженням проблеми мовного питання в Україні. Студенти зацікавилися порушеними у фільмі проблемами і перейнялися долею рідної мови. Також під час занять зі студентами були використані цитати визначних мислителів про значущість рідної мови, вірші відомих поетів, фрагменти прозових творів, творчі завдання. Цікавим був підготовлений студенткою ММ-127 Любов’ю Стельмащук публічний виступ «Психоемоційний стан людей під час війни».

День рідної мови. Доцент Оксана Новіцька зі студентами групи ІС-113 (2023 рік)

День рідної мови. Доцент Марія Тишковець зі студентами  медичного факультету (2023 рік)

День рідної мови. Доцент Тетяна Мельник зі студентами ММ-118 (2023 рік)

Олександра Олещук, Анатолій Вихрущ, Марта Руденко, Наталія Лісничук - у проєкті "Волонтери ТНМУ". Це зустріч з активістами волонтерського центру, які діляться спогадами про перші дні війни, створення центру, напрямки роботи, найактивніших працівників і студентів ТНМУ, плани і перспективи діяльності https://www.youtube.com/watch?v=AN6gC-G0uRQ&t=79s 


У листопаді завершився традиційний поетичний конкурс «Мово рідна, слово рідне». Переможцями стали студенти: Олена Гачкевич (ММ - 206), Марія Ємельянова (ММ - 373), Анастасія Котяй (ММ - 109), Ангеліна Лотоцька (ММ - 113), Соломія Савчук (ММ - 371), Іванна Сінчук (ММ - 303), Ірина Сінчук (ММ - 303), Тетяна Шевчук (ММ - 220). Автори кращих творів отримали нагороди. 


6 листопада доц. Заліпська І. Я. провела студентам групи ММ-111 екскурсію визначними місцями міста Тернополя. Студенти ознайомилися з історією нашого міста, історичними пам’ятками, видатними людьми, а також із сучасними привабливими місцями та незвичайними монументами.

Доц. І. Я.Заліпська зі студентами ММ-111 на екскурсії Тернополем (2022 рік)

Доц. Тишковець М. П. та студенти СС-109 взяли активну участь у благодійному ярмарку з нагоди Дня захисників і захисниць України, свята Покрови Пресвятої Богородиці, Дня Українського козацтва та дня створення УПА, який відбувся 27 жовтня 2022 р. На ярмарку було зібрано 598 грн. Усі кошти були адресовані на закупівлю дрона від університету. Тоді ж студенти кураторської групи СС-109 відвідали виставку  українського строю та предметів побуту з приватної колекції Орисі Мирославівни Смачило, доцента кафедри екології, та тематичну виставку від Тернопільського обласного краєзнавчого музею до 80-річчя створення УПА.

Доц. М. П. Тишковець зі студентами групи СС-109 (2022 рік)

Доц. М. П. Тишковець та студенти групи ММ-111 на благодійному ярмарку (2022 рік)

Із початком повномасштабного вторгнення російської федерації на територію суверенної України 24 лютого 2022 року особливо гостро постає питання національно-патріотичного виховання. Питання самоідентифікації українця набуває значення виживання та є рушієм руху до перемоги. У цьому контексті мовне питання актуальне як ніколи.  У Тернопільському національному медичному університеті імені І.Горбачевського за ініціативи ректора, професора Михайла Корди розпочалися курси з поглибленого вивчення української мови для тимчасово переміщених людей із центральних та східних областей України. Десятки наших гостей прийшли на перші заняття, 2 та 5 травня, які провели завідувач кафедри української мови, професор Анатолій Вихрущ та викладач кафедри Соломія Гнатишин.

Завідувач кафедри, професор А. Вихрущ  проводить заняття з української мови для тимчасово переміщених людей із центральних та східних областей України (2022 рік)

Слухачі читали вірші Ліни Костенко, вивчали текст "Дезидерати", який упродовж майже ста років допомагає людям долати труднощі. Ознайомилися з добіркою україномовних фільмів, мультфільмів, ютуб-каналів та інстаграм блогів для дітей та дорослих, які також допоможуть збільшити словниковий запас. 

У формі невимушеного спілкування та цікавого діалогу для учасників проводитимуть курси викладачі кафедри української мови ТНМУ.

Заняття відбуватимуться двічі на тиждень, у понеділок та четвер о 10 годині, у формі практичних занять на базі гуртожитку №3 Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського за адресою м. Тернопіль, вул. Коцюбинського, 18-а.

Буде створена окрема група для дітей. На заняттях акцентується увага на побутовій лексиці, що дасть людям можливість комфортно почувати себе в Тернополі до остаточної перемоги над загарбниками.

Відвідувачі курсів з поглибленого вивчення української мови (2022 рік)

Студенти ММ-118 переглянули фільм «Спадок нації» – перший документальний фільм про вишиті сорочки. 19 травня студенти одягли вишиванки й долучилися до відеоконференції, створеної куратором Тишковець М. П. Тоді вони дізналися про започаткування Дня вишиванки, представили свої вишиті сорочки, розповіли про історію створення своїх вишиванок.

Доц. Тишковець М. П. і студенти ІМ-135 переглянули відеоролики про українську вишиванку й День української вишиванки «Ukrainian traditional clothes. Vyshyvanka», «Ukrainian Vyshyvanka Day».

До Всесвітнього дня вишиванки доц. Заліпська І. Я. провела годину взаємоінформації студентам ІМ-133 на тему «Вишиванка – код української нації». 

До Дня вишиванки долучилася доц. Новіцька О. І. зі студентами ІМ-169. Було проведено презентацію національного одягу жінок і чоловіків, дівчат і хлопців щодо різних регіонів України.


Доц. М. П. Тишковець зі студентами медичного та фармацевтичного факультетів долучилися до відзначення Дня вишиванки (2022 рік)

21 лютого 2022 р. викладачі кафедри української мови Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського МОЗ України провели заходи до Міжнародного дня рідної мови. У святкуванні взяли участь студенти факультету іноземних студентів.

У цей день звучало поетичне слово різними мовами. До святкувань долучилися доц. І. Я. Заліпська зі студентами групи ІМ-233. Іноземні студенти дізналися цікаві факти про українську мову, інформацію про багатство і милозвучність нашої мови. Студенти Рахул Ядав, Навін Ядав, Мохаммад Зісхан Ахмед, Пранджул Шарма, Харшіл Бхавешбхаі Пател, Чіраг Чандеркумар Дхолані, Нікхіл Кумават, Вівек Гупта, Акшай Чаухан презентували вірші рідними мовами, зокрема гінді, про маму, любов, мову, незалежність, життя, культуру, хоробрість. Крім того, Мохаммад Зісхан Ахмед декламував вірш В. Симоненка «Ти знаєш, що ти людина». Зачарував усіх своїм співом Акшай Чаухан. Студент співав рідною мовою гінді про любов.

Доц. Заліпська І. Я. до Міжнародного дня рідної мови провела вікторину на кращого знавця української мови. Нею виявилася Джеймс Агнус. Також Ядав Мулаям читав вірш рідною мовою гінді. Прекрасно звучала й українська мова з уст іноземних студентів, зокрема Джеймс Агнус, Джобін Коші, Франціс Кевін, Лакшай презентували вірші про мову.

Доц. І. Я. Заліпська з іноземними студентами долучилися до святкування Міжнародного дня рідної мови (2022 рік) 

16 лютого 2022 року викладачі кафедри української мови зі студентами фармацевтичного факультету та зі студентами факультету іноземних студентів доєдналися до підняття українського прапора та заспівали гімн України у День єднання. 

Підняття українського прапора у День єднання (2022 рік)

9 листопада в Україні відзначили День української писемності та мови. Викладачі кафедри української мови ТНМУ провели заходи, приурочені святу. У святкуванні взяли участь студенти медичного факультету і факультету іноземних студентів. 

Нагородження переможців конкурсу "Мово рідна, слово рідне" (2021 рік)

Професор Анатолій Вихрущ організував традиційний поетичний конкурс «Мово рідна, слово рідне». Проректор з наукової роботи, професор Іван Кліщ та завідувач кафедри української мови, професор Анатолій Вихрущ привітали студентів і вручили призи переможцям. Отже, перемогу в номінації «авторський вірш» здобула студентка першого курсу, медичного факультету Ірина Кулак (ММ-116). За краще виконання поетичних творів нагороджено: студента першого курсу, медичного факультету Назара Колясу (ММ-116), студентку першого курсу, медичного факультету Анастасію Дячук (МТ-103) та студентку першого курсу, медичного факультету Катерину Голотову (ММ-116). 


Проректор з наукової роботи, професор І. М. Кліщ нагороджує переможців конкурсу "Мово рідна, слово рідне" (2021 рік)

День української мови та писемності. Зліва направо: доц. В. Я. Юкало, доц. О. І.Новіцька, ст. лаб. О. В. Назарук, проф. А. В. Вихрущ, доц. К. Л. Стефанишин, викл. М. З. Заєць, доц. І. І. Гаврищак, ст. лаб. М. П. Мазур, викл. Н. Я. Олійник, доц. І. Я. Заліпська (2021 рік)

Доц. І. Я. Заліпська зі студентами ММ-111 долучилися до написання радіодиктанту національної єдності (2021 рік)

Доц. І. Я Заліпська зі студентами групи ММ-101 (2021 рік)

Доц. І. Я Заліпська зі студентами групи ММ-117 (2021 рік)

Студенти медичного факультету групи 117 і доцент Ірина Заліпська взяли участь у виховному заході «Мова у нас єдина». Студенти Марія Гілевич, Ірина Жук, Катерина Мавдрик й Анатолій Дитко декламували вірші. На завершення свята Таліна Зайчук зачарувала всіх піснею «Ой у лузі червона калина». Для студентів групи ММ-101 доцент Ірина Заліпська провела вікторину «Культура мови лікаря». Студенти взяли активну участь і продемонстрували високий рівень володіння нормами української літературної мови.

Доц. О. І. Новіцька зі студентами групи ІМ-145 (2021 рік)

Доцент Оксана Новіцька разом зі студентами групи ІМ-145 подивилися та обговорили фільм про День української писемності та мови. Крім того, іноземні студенти декламували вірші про українську мову. Прекрасно звучала українська поезія з уст іноземних студентів – Коттур Валіяпідіяккал Джессіль і Борах Капіл.


Викл. Н. Я. Олійник зі студентами групи ІМ-227 (2021 рік)

Із нагоди Дня української писемності та мови викладач Надія Олійник познайомила студентів 227-ої групи факультету іноземних студентів з історією виникнення свята, його значенням для розвитку української мови і нації. Студенти Абу Ель Куссін Жіхан, Авенія Лютфат Кікеломо, Гірхи-Жак Юліа, Глюц Кароліна, Кадрі Омовунмі Сара, Макунтуала Нголо Анж, Мандур Аміна, Мбаленга Мазіка Естер, Мумонву Едвін Осеєм, Мумонву Чінеду Патрік і Оні Естер Адедолапо читали поезії про українську мову Максима Рильського, Андрія Малишка, Любові Забашти, Марійки Підгірянки, Дмитра Павличка, Павла Тичини.

20 жовтня 2021 р. відбулася оглядова історично-пізнавальна екскурсія Тернополем, зорганізована і проведена КП «Туристично-інформаційний центром». Студенти ММ-118 ознайомилися з визначними місцями нашого міста, видатними постатями Тернополя. Студенти прошкували вулицями: Валова, Замкова, Руська; майданом Волі, Театральною площею. Побували біля Тернопільського замку, коло пам’ятників Ігорю Гереті, Соломії Крушельницькій, Іванові Франку, патріарху Йосипу Сліпому; дізналися про авторів цих монументів. Майбутні лікарі дізналися багато нового й пізнавального з історії Тернополя. 

Доц. М. П. Тишковець із кураторською групою ММ-118 на історично-пізнавальній екскурсії Тернополем (2021 рік)

Доцент Тишковець М. П. і студенти ввіреної їй групи взяли участь у благодійній акції, зініційованій волонтеркою Марією Шестопалко,  і допомогли нашим воїнам на передовій. Студенти передали військовим консервації, крупи, печиво та інші смаколики; принесли релігійну і художню літературу.

Здоров’я – це сукупність фізичних, духовних, соціальних якостей людини, що є основою її довголіття та необхідною умовою здійснення життєвих планів. Про планування і дотримання режиму дня, фізичне та психічне здоров’я, корисні та шкідливі звички розповідали іноземні студенти II курсу ТНМУ ім. І. Я. Горбачевського під час пізнавально-виховного інтерактиву, який відбувся 23 жовтня 2021 р. у 8-Б класі ТЗОШ № 23. 

Цікаву інформацію для учнів підготували майбутні медики, студенти групи ІМ-228 Асаолу Проміс Олувафунбі (Asaolu Promise Oluwafunbi), Дьямент Мацей (Djament Maciej), Жак Міхал Марцін (Zak Michal Marcin), Затильна Александра Зофія (Zatylna Aleksandra Zofia), Олукоя Олуватоміва Еммануела (Olukoya Oluwatomiwa Emmanuela), Опадчук Павел Ян (Opadczuk Pawel Jan), Станіос Малгожата Марта (Stanios Malgorzata Marta) спільно з куратором групи, викладачем кафедри української мови Мар’яною Пашко. А інтерактивні завдання дали змогу студентам удосконалити навики спілкування українською мовою.

Викл. М. З. Пашко зі студентами ІМ-228 (2021 рік)

З нагоди відзначення 25 лютого 2021 року 150-річчя від  дня народження видатної української письменниці, громадської діячки Лесі Українки викладачі кафедри української мови Тернопільського національного медичного університету імені І.Горбачевського організували конкурс «Подарунки для Лесі Українки».

Понад тридцять учасників надіслали пісні, вірші, есе. Суть конкурсу можна висловити словами студентки Юлії Леонтьєвої (ММ - 207):

«Спасибі, Лесю, Вам за рідну мову!

За те, що Мавка з «Пісні» крізь віки.

Ту нашу рідну, солов'їну, калинову,

За руку привела до нас в книжки».

Переможцями конкурсу стали: Олександр Березовський; Юлія Леонтьєва (ММ-207);  Віталій Курінчук (ММ-406); Віталій Дебрівський (ФФ-303); Іванна Сінчук та Ірина Сінчук (ММ-103); Вікторія Запорожець (ММ-110).

Спеціальну нагороду отримає Shahbaz Khan (IM-258).

Автори творів отримали свої нагороди з рук ректора ТНМУ – професора Михайла Корди.

Професор Михайло Корда, професор Іван Кліщ, керівник центру виховної роботи та культурного розвитку Марта Руденко під час нагородження переможців конкурсу "Подарунки для Лесі Українки" (2021 рік)

Традиційно викладачі кафедри української мови Тернопільського національного медичного університету імені І. Я. Горбачевського МОЗ України провели заходи до Міжнародного дня рідної мови, який відзначаємо 21 лютого . У святкуванні взяли участь студенти медичного факультету і студенти факультету іноземних студентів. 

Доцент Марія Тишковець зі студентами групи ММ-113 переглянули інформаційний відеоролик, присвячений Міжнародному дню рідної мови, а також документальний відеоролик «Чому Пересопницьке Євангеліє таке цінне для українців?»

Доц. М. П. Тишковець зі студентами  групи ММ-113 (2021 рік)

Звучало поетичне слово різними мовами. До святкувань долучилися доцент Ірина Заліпська зі студентами групи ІМ-137. Іноземні студенти дізналися цікаві факти про багатство і красу української мови. Крім того, студенти Аджібаде Адесева Ололаде, Ванкхеде Ваішнаві Говардхан, Госаві Рупал Раджендра, Гупта Анкекш, Сінгх Анірудх, Сіта Рам Шелке Сурадж презентували вірші своїми рідними мовами, зокрема гінді, конкані, йоруба, англійською мовою, арабською мовою, сомалійською мовою, маратхі, каннада, малаялам. Азам Сіед Мохд Анас та Радж Ранголі із захопленням декламували вірші українською мовою. Зачарували всіх прекрасним співом Палліккалі Шаміл, Осман Фархан Абді, Абдулла Сумея Мохамуд.

Студенти факультету іноземних студентів 236 групи разом із викладачем Оксаною Мисик переглянули відеоматеріали, присвячені цікавим фактам про мови світу. Також  студенти декламували вірші, написані їхньою рідної мовою. Пролунали поетичні твори на таких мовах, як: гінді, гадоті, ігала, ігбо, йоруба і калабарі.

Доц. І. Я. Заліпська зі студентами групи ІМ-137 (2021 рік)

Викл. О. А. Мисик зі студентами групи ІМ-236 (2021 рік) 

До Міжнародного дня рідної мови долучилися викладач Надія Олійник зі студентами груп ІМ-125 й ІМ-129. Було переглянуто відео про історію свята, а також кожний студент розповідав про свою країну, її культурну самобутність, видатних особистостей, мови, якими там спілкуються. Іноземні студенти читали вірші і співали пісень рідними мовами (арабською, урду, суахілі, польською, французькою, едо, берберською, лінгала). Студенти познайомилися з культурними надбаннями Пакистану, Нігерії, Кенії, Польщі, ДР Конго, Марокко, Буркіна-Фасо, України.

Доцент Тетяна Мельник зі студентами групи ІМ-256 провела виховний захід до Міжнародного дня рідної мови під назвою «5 цікавих фактів про мою мову». Студенти підготували розповіді-презентації, у яких ознайомили з мовними особливостями, походженням та функціонуванням своєї мови; декламували вірші та співали рідною мовою.

Викл. Н. Я. Олійник зі студентами групи ІМ-125 (2021 рік)

Доц. Т. П. Мельник зі студентами групи ІМ-256  (2021 рік)

Студенти Пачеко Карла Егас та Медіна Едгар Мачадо, які приїхали з Еквадору, розповіли про іспанську мову. Цікаву доповідь про різні африканські мови (йоруба, ігбо, хауса) зробив Айоола Хіларі Харрісон, пов’язавши походження мов з етнічними групами. Студенти з Індії Васім Джафаруллах Кхан та Бхавінкумар Калідас Пател ділились цікавинками про індійські мови маратхі (нею розмовляє понад 90 млн. осіб) та гуджараті (вона є рідною для понад 46 млн. осіб). 

Презентації студентів факультету іноземних студентів, приурочені Міжнародному дню рідної мови (2021 рік)

 9 листопада в Україні відзначили День української писемності та мови. У цей день вшановують пам’ять Преподобного Нестора Літописця, а також стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика.

Викладачі кафедри української мови впродовж 2–9 листопада проводили заходи, приурочені святу. У святкуванні взяли участь студенти медичного, фармацевтичного факультету, студенти навчально-наукового інституту медсестринства, факультету іноземних студентів. 

День української мови та писемності. Доц.  М. П. Тишковець зі студентами першого курсу медичного факультету (2020 рік)

Студенти ММ-121 разом із доцентом Тишковець Марією Павлівною аналізували документальний фільм «Соловей співає, доки голос має», який є новаторським дослідженням проблеми мовного питання в Україні, а студенти групи ММ-106 переглянули відеоролик «Топ-5 заборон української мови» із рубрики «Історична правда із Вахтангом Кіпіані».

Студентка  інституту медсестринства Юлія Бойко   (2020 рік) 

9 листопада доцент Володимир Ярославович Юкало зі студентами групи ПБв-132 приєналися до написання ХХ ювілейного радіодиктанту національної єдності.


День української мови та писемності. Доц.  В.І. Зевако зі студентами першого курсу медичного факультету (2020 рік)

Доцент Валентина Іванівна Зевако зі студентами групи Фз-102 провела бесіду про День української писемності та мови, а також аналізувала відео про запровадження цього свята в Україні. 

Доц. І.І. Гаврищак читає лекцію, приурочену Дню української мови і писемності (2020 рік)

Доцент Ігор Іванович Гаврищак для студентів груп ІМ-245 та ІМ-229 провів дистанційну лекцію на тему: «9 листопада – День української писемності та мови». 

Доцент Ірина Ярославівна Заліпська провела ряд заходів, присвячених визначній даті. 3 листопада студенти групи ВІМ-370 переглянули відео про цікаві факти з історії української мови. 

І. Я. Заліпська зі студентами групи ММ-209 провела виховний захід «Плекаймо мову солов’їну». До святкування приєдналися також студенти й інших груп. Ведучими заходу були Легка Вікторія (ММ-209) та Майхрук Ігор (ММ-207). Студенти – Камінська Вікторія (ММ-209), Солейко Юрій (ММ-209), Пендак Діана (ММ-209), Безкоровайна Олена (ММ-209), Ушакова Надія (ММ-115), Кравець Марія (ММ-113), Нечистенко Катерина (ММ-209), Юрчук Юлія (ММ-209), Савіна Діана (ММ-209), Пігут Вікторія (ММ-209) – зачарували всіх поетичними рядками про українську мову.

Студенти медичного факультету і доц. І.Я Заліпська дискутують про диференційні ознаки української мови серед слов’янських мов (2020 рік)

І. Я. Заліпська провела виховний захід «Плекаймо мову солов’їну» (2020 рік) 

Студенти  242 групи факультету іноземних студентів - учасники конкурсу на кращого знавця української мови (2020 рік)

Студенти 244 групи факультету іноземних студентів взяли участь у вікторині «Українська мова на щодень» (2020 рік)

Студенти 249 групи факультету іноземних студентів декламують україномовну поезію (2020 рік)

У рамках святкування Дня української мови та писемності  відбулися поетичні читання, в яких взяли активну участь студенти факультету іноземних студентів. Захід організувала доц. Ірина Ярославівна Заліпська. З уст іноземних студентів звучали твори видатних українських поетів про мову.                                           Доцент Оксана Іванівна Новіцька разом з іноземними студентами подивилися та обговорили фільм «9 листопада – День української писемності та мови».

Нагородження переможців поетичного конкурсу "Мово рідна, слово рідне" (2020 рік)

9 листопада 2020 року завершився перший поетичний конкурс «Мово рідна, слово рідне», започаткований з нагоди Дня української писемності та мови з ініціативи професора Анатолія Вихруща. На конкурс мали можливість надсилати свої роботи як викладачі, так і студенти, в необмеженій кількості. Вимогою до віршів був високий художній рівень текстів. Авторитетне журі, до складу якого увійшли знані тернопільські поети Анатолій Вихрущ (завідувач кафедри української мови, професор), Ігор Гаврищак (доцент кафедри української мови) та викладачі кафедри, підсумували поетичні змагання і визначили переможців. Серед викладачів перемогу здобула Наталія Волотовська. Активну участь у конкурсі взяли студенти першого курсу - Діана Дашко (ПБв – 132) і Єлизавета Перейма (ПБв – 132), які теж стали переможцями. Їх було нагороджено комплектами книг. Як зазначив голова журі професор Анатолій Вихрущ, кафедра української мови щиро дякує учасникам і запрошує до творчої співпраці. За його словами, такі конкурси проводитимуться і надалі.

Переможниця Наталія Волотовська, кандидат мед наук, асистент кафедри фізіології з основами біоетики та біобезпеки, поділилася своїми враженнями про захід: «Сьогодні ми стали учасниками унікальної події - коли відомий громадський діяч, олітик, істинний патріот, син знаного українського світоча Володимира Павловича Вихруща - Анатолій Володимирович, професор, автор гімну нашого університету, через започаткований конкурс «Мово рідна, слово рідне» показав, наскільки важливо зараз, в час хаосу і страху зберігати внутрішнє ядро, код нації, якими є слово та вишиванка. Радію, що серед учасників і переможців − небайдужа, багатогранна студентська молодь, що особливо важливо для майбутньої професії! Хай щастить тобі, перша ластівко такого доброго змагання, многая літа!»

До Шевченківських днів доцент кафедри української мови Марія Тишковець із студентами 101 групи медичного факультету відвідали Тернопільський академічний обласний український драматичний театр імені Т. Г. Шевченка і переглянули драматичну містерію Богдана Стельмаха «Тарас». Студенти глибоко пройнялися долею Тараса Григоровича, чарівністю і силою Кобзаревого слова. 

Доц. М. П. Тишковець із студентами 101 групи медичного факультету у Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі імені Т. Г. Шевченка (2020 рік)

7 березня на кафедрі української мови ТНМУ провели низку заходів до дня народження Тараса Шевченка.

 Студенти взяли участь у жвавому обговоренні виступу відомого письменника та видавця Івана Малковича на врученні Шевченківської премії. Викладачі кафедри підготували для студентів вікторину про життя і творчість Тараса Шевченка. Іноземних студентів також ознайомили з постаттю Тараса Шевченка, вони переглянули фільм про його життєвий шлях, читали твори Тараса Шевченка українською мовою. 

Святкування дня народження Тараса Григоровича Шевченка (2020 рік)

 21 лютого представники всіх націй і народностей світу відзначають Міжнародний день рідної мови. На кафедрі української мови відбулося культурно-мистецьке дійство, приурочене цій події. Викл. І. Я. Заліпська, ведуча свята, розповіла, що у світі існує понад 6 000 розмовних, однак близько половині загрожує зникнення. ЮНЕСКО прагне підтримувати мову як ознаку культурної приналежності людини. Вивчення іноземних мов та багатомовність є ключами до взаєморозуміння та взаємоповаги. Щорічне відзначення цього дня використовується для скерування уваги на меншини з менш аніж 10 тисяч осіб, які активно розмовляють рідною мовою. Часто ці мови не передаються наступному поколінню і потрапляють у забуття. Багато мов, котрими розмовляють менше 100 осіб, не задокументовані.

 Викладачі кафедри та студенти першого і другого курсів факультету іноземних студентів під час відзначення Дня рідної мови (2020 рік)

Студенти декламували вірші та співали пісні рідною мовою. Мови різні - тематика близька кожному із присутніх: сім'я, батьки, батьківщина, любов. 

Також викл. І. Я. Заліпська  провела зі студентами 264 групи факультету іноземних студентів вікторину про українську мову. 

Студенти першого та другого курсів факультету іноземних студентів декламують вірші та співають пісні рідною мовою (2020)

День Героїв Небесної Сотні — пам'ятний день, що відзначають в Україні 20 лютого на вшанування подвигу учасників Революції гідності та увічнення пам'яті Героїв Небесної Сотні.  Викладачі кафедри провели бесіди на національно-патріотичну тему.

Доц. В. Я. Юкало зі студентами першого курсу фармацевтичного факультету (2020 рік)

28 січня 2020 року доц. М. П. Тишковець, Н. Я. Олійник, М. І. Руденко, О. А. Мисик, І. Д. Драч зі студентами відвідали різдвяний концерт «І слово сталося тілом і оселилося між нами». 

Доц. М. П. Тишковець та викл. Н. Я. Олійник з кураторськими групами на концерті «І слово сталося тілом і оселилося між нами» (2020 рік)

18 листопада доц. К. Л. Стефанишин, викл. І. Я. Заліпська, викл. О. А. Мисик із кураторськими групами відвідали виставу «Олена не прийшла додому» у Тернопільському академічному обласному драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка.

Викл. І. Я. Заліпська  зі студентами першого курсу 109 групи медичного факультету (2019 рік)

8 листопада викладачі кафедри української мови провели заходи до Дня української писемності та мови. У святкуванні взяли участь студенти медичного факультету і студенти факультету іноземних студентів. 

Традиційно День української писемності та мови відзначають 9 листопада. У цей день вшановують пам’ять Преподобного Нестора Літописця, а також стартує Міжнародний конкурс знавців української мови імені Петра Яцика. 

Викладачі кафедри М. І. Руденко, Н. Я. Олійник, доц. В. Я. Юкало, ст. лаб. М. П. Мазур і студенти медичного факультету та  факультету іноземних студентів під час святкування Дня української писемності та мови (2019 рік)

Зі вступним вітальним словом виступив завідувач кафедри української мови проф. А. В. Вихрущ. Анатолій Володимирович прочитав власні вірші і подарував найкращим читцям поезії власні збірки.

Завідувач кафедри, проф. А. В. Вихрущ вітає учасників святкувань, приурочених Дню  української писемності та мови (2019 рік)

 Студенти 108 групи медичного факультету  Ковальчук Дмитро і Чорнобей Софія - ведучі свята (2019 рік)

Вірші про мову читали студенти медичного факультету – Шимончик Вікторія (108 група), Балюк Софія (108 група). 

 Прекрасно звучала українська поезія з уст іноземних студентів. Студенти – Панчал Танмай (240 група), Дагар Джоті (240 група), Огунмцїва Бісола (240 група), Кумар Шівам (240 група), Джангра Прадхі (240 група), Фолаян Оладайо (240 група), Оєлеке Блессінг (236 група), Сінгх Швета (236 група) – продемонстрували володіння українським поетичним словом. 

На завершення  прозвучала пісня «Черемшина» у  виконанні Мельничук Оксани – студентки 108 групи медичного факультету. Її спів зачарував викладачів, студентів та гостей кафедри української мови.

Студенти медичного факультету читають поезію та виконують пісні (2019 рік)

Студенти факультету іноземних студентів декламують поезію (2019 рік)

У жовтні викл. Заліпська І.Я. разом зі студентами 109 групи медичного факультету відвідали Центр науки Тернополя.  Студенти мали змогу пограти на фортепіано і на безструнній арфі, згадати закони фізики та природи, спробувати попрацювати із власною тінню і заглянути у минуле електронних приладів. 

Викл. І. Я. Заліпська та студенти 109 групи медичного факультету у Центрі науки Тернополя (2019 рік)

Викл. І. Я. Заліпська  та викл. Н. Я. Олійник із кураторськими групами відвідали концерт до Дня захисника вітчизни (2019 рік)

10 жовтня 2019 року доцент кафедри Марія Тишковець організувала екскурсію для студентів  ММ-101 "Підземеллями Тернопільського замку". Студенти зацікавилися історією Тернополя й активно спілкувалися з екскурсоводом.  

Доц. М.П. Тишковець зі студентами  ММ-101 на екскурсії  "Підземеллями Тернопільського замку" (2019 рік)

7 жовтня на кафедрі української мови відбулася зустріч студентів першого курсу медичного факультету з префектом Тернопільської Вищої духовної семінарії ім. Йосипа Сліпого, капеланом ТНМУ отцем Ігорем Драпаком. Цікава бесіда майбутніх медиків зі священиком на морально-етичні теми відбувалася у дружній атмосфері, студенти мали змогу отримати відповіді на запитання, що їх цікавили. 

Отець Ігор Драпак під час зустрічі зі студентами першого курсу медичного факультету (2019 рік)

25 вересня 2019 року в бібліотеці ТНМУ відбулася  творча зустріч «Шануючи в людині суть людську…» з науковцем і письменником, завідувачем кафедри української мови ТНМУ, професором Анатолієм Вихрущем. 

Завідувач кафедри, професор А. В. Вихрущ на творчому вечорі «Шануючи в людині суть людську…» (2019 рік)

Цікаві замальовки з власного життя Анатолій Володимирович щедро приправляв добірними жартами й, звісно, власною поезією. Присутні не лише збагатилися духовно та отримали естетичне задоволення, а й кілька цінних порад з власного досвіду Анатолія Вихруща.

«Ніколи не поспішайте з самооцінкою та оцінкою підростаючого покоління – як власних дітей, так і учнів. Адже є діти зіркові, таланти яких уже яскраво помітні з дошкільного віку. Я до того племені не належав, – з усмішкою зізнається Анатолій Володимирович. – А є люди, які довго розганяються. І вже значно пізніше оточення з подивом дивиться, що виросло з цієї дитини. Мені «розвиднілося» на другому курсі загальнотехнічного факультету, звідки виходили вчителі трудового навчання та фізики. Якби хтось колись сказав, що ця людина прийде на кафедру української мови, то довго сміялися б мої педагоги й я разом з ними. І за це я дуже вдячний своїм батькам. Вони ніколи не впливали на мене больовим методом, а дуже м’яко. Це звучало приблизно так: «Може, б ти спробував вступити до аспірантури? Може, б ти спробував піти в докторантуру?» Їхня допомога завжди була толерантна, виважена, прихована. Досягалося ж усе працею». 

Поет вважає, що творчість – це подарунок людині від Бога. Причому це не стосується лише поезії: можна дуже творчо слухати вірші інших людей, творчо вирощувати квіти, готувати їсти та інше. Люди по-різному говорять з Богом: кожен своїми талантами.

Торкнувся Анатолій Володимирович і болючої заробітчанської теми. Він сам часто бував у Польщі, адже читав лекційні курси у польських вишах (Жешув, Люблін, Ярослав).

Анатолій Вихрущ поділився ще однією корисною думкою, яку відшукав у американського письменника та мислителя Карлоса Кастанеди 

– У Кастанеди є одна суперідея – місце твоєї сили. Візьміть у своє життя цей вислів. Це дуже круто! Я постійно ним користуюся. Місце твоєї сили – це місце, де вам було найкраще впродовж вашого життя. Який би я не був втомлений, якщо на одну хвилину «перескочив» у рідну Августівку Козівського району – знову готовий до нових викликів життя, – зізнається він.

На завершення зустрічі Анатолій Вихрущ запропонував усім студентам, які пробують себе в поезії, приносити свої тексти на кафедру української мови. 

Завідувач кафедри, професор А. В. Вихрущ на творчому вечорі «Шануючи в людині суть людську…» (2019 рік)

Викладачі кафедри української мови і студенти фармацевтичного факультету та факультету іноземних студентів зустрілися з відомою письменницею і перекладачкою Надійкою Гербіш. Її книги (а їх уже понад 14) стали українськими бестселерами й були відзначені національними та міжнародними нагородами. 

Студенти фармацевтичного факультету із письменницею Надійкою Гербіш (2019 рік)

Студенти з цікавістю слухали історію успіху нашої сучасниці, адже її перша друкована книжка «Теплі історії до кави» перевидана понад десять разів, а її загальний наклад перевищив 50000 примірників. Цікавою для майбутніх медиків була інформація про те, що кілька її дитячих книжок вийшли також шрифтом Брайля та в аудіо-форматі для використання в програмах інклюзивної освіти.

Письменниця Надійка Гербіш під час зустрічі із викладачами та студентами (2019 рік)

Іноземні студенти залюбки слухали «живу» українську мову і літературну англійську, дізналися багато корисної інформації про Україну, її сучасний культурний розвиток, інтеграцію у світі. Надійка Гербіш також переклала понад два десятки книжок з англійської, зокрема «Ключові рішення» Дж. В. Буша, «Розвиваючи лідера в собі» Дж. Максвелла, «Снайпер Арафата» Тасса Саади і т.д. 

Викладачі кафедри української мови, студенти фармацевтичного факультету та факультету іноземних студентів із Надійкою Гербіш (2019 рік)

У рамках вшанування величі поетичного генія Тараса Шевченка на кафедрі української мови відбулося святкове дійство, приурочене 205-річчю з дня народження Великого Кобзаря. Розпочала захід завідувач кафедри, доцент Марія Тишковець. 

Завідувач кафедри, доцент М. П. Тишковець відриває вечір, присвячений 205-річчю Тараса Шевченка (2019 рік)

Вона відзначила, що творчість Тараса Шевченка є генотипом нації, відображенням її менталітету, культури й історії. Дивуємося, наскільки далекоглядними, пророчими були його слова.  Отже, його твори потрібно не лише читати, у них потрібно вчитуватися, вдумуватися, аби осягнути, відкрити для себе усю велич людини, що стала Пророком для свого народу. 

Студенти 103 групи  фармацевтичного факультету ще раз провели усіх присутніх Тарасовими стежками. Ведучою свята була Богдана Боднар. Прозвучали доповіді про ранній період творчості митця (Вікторія Марчук), періоду «Трьох літ» (Ольга Матюшенко) та заслання (Христина Гебій), останні роки життя і творчості (Галина Кобіта) й автобіографізм у творчості поета (Юлія Павляшик). Студенти декламували поетичні твори: «Гайдамаки» (Діана Садячка), «Сон» (Альона Снігурська), «Мені однаково» (Катерина Співак), «Доля» (Єлизавета Галінчинська), «Думка» (Анастасія Зданевич). Готуючись до свята, студенти першого курсу фармацевтичного факультету оформили тематичні стінгазети.  

Студенти фармацевтичного факультету декламують Тараса Шевченка (2019 рік)

До дійства долучилися й іноземні студенти Мадука Чубуіке (231 група, спеціальність «Медицина») та Дубей Мансі (245 група, спеціальність «Медицина»), які прочитали поезії «Зацвіла в долині червона калина» та уривок із поеми «Княжна». Пролунали вірші Тараса Григоровича і в англійському перекладі: студентка другого курсу 245 групи Зігліх Гіфті прочитала вірш «Testament» («Заповіт»). 

Студенти факультету іноземних студентів читають Тараса Шевченка (2019 рік)

Тарас Шевченко – це постать крізь віки. Його пам’ятаємо, його шануємо, у нього вчимося. 

Викладачі кафедри зі студентами під час святкування Шевченківських днів (2019 рік)

Під керівництвом завідувача кафедри української мови, доц. Тишковець М. П. та доц. Мельник Т. П. студенти медичного факультету долучились до XVІІІ Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності. У 2018 році радіодиктант відбувався під гаслом «Крила України». 

Завідувач кафедри М. П. Тишковець та викладачі кафедри разом із студентами медичного факультету долучилися до написання XVII Всеукраїнського радіодиктанту «Крила України» (2018 рік) 

Студентка першого курсу медичного факультету Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського Марія Бартошинська показала відмінний результат, написавши диктант без жодної помилки.  Переможниця отримала книжку за авторством О. М. Авраменка, автора та диктора радіодиктанту, та запрошення на екскурсію до Києва.

 Переможниця радіодиктанту національної єдності  Марія Бартошинська (2019 рік)

Щороку студенти Тернопільського державного медичного університету імені І. Горбачевського під керівництвом викладачів кафедри української мови організовують заходи  до  Дня української писемності і мови, який  відзначають 9 листопада. 

Викладачі кафедри під час святкування Дня української писемності і мови (2018 р.). Перший ряд зліва направо: доц. В. І. Зевако, зав. кафедри М. П. Тишковець, доц. О. І. Новіцька, доц. Т. П. Мельник, ст. викл. К. Л. Стефанишин. Другий ряд зліва направо: доц. В. Я. Юкало, викл. М. І. Руденко, доц. І. І. Гаврищак

На завершення завідувач кафедри української мови, доц. Тишковець М. П.  привітала присутніх з Днем української писемності і мови  й тепло подякувала студентам  та викладачам за подароване  свято. Марія Павлівна закликала молодь вивчати, плекати і оберігати  рідну мову і висловила свою повагу студентам – іноземцям, які хочуть знати і старанно опановують українську мову. І це ще один незаперечний доказ того, що мова єднає людей.

Вітальне слово завідувача кафедри, доц. М. П. Тишковець у День української писемності і мови (2018 рік)

Святкування Дня української писемності і мови (2016 рік)

 Святкування Дня української писемності і мови (2015 рік)

Перші березневі дні віщують не лише прихід весни. Вони завжди збігаються із національним святом – Шевченківськими днями, коли звучать рядки безсмертної книги «Кобзар» – квінтесенції нашої національної культури, лунають пісні на слова Тараса Шевченка, виголошуються промови, цитуються фрази, що давно вже стали крилатими.

І це не просто звичка чи данина традиції. Творчість Т. Шевченка – це основа нашої національної самоідентичності, а сам Кобзар – духовний орієнтир для кожного свідомого українця, невід’ємна частка культурного буття нації.

          Студенти І та ІІ курсів взяли участь у поетичних читаннях у рамках вшанування величі поетичного генія Тараса Шевченка (2017 рік)

Викладачі кафедри української мови та студенти І-го курсу провели захід, присвячений 204-ій річниці з дня народження великого українського письменника Тараса Григоровича Шевченка (2018 рік)

У Тернопільському державному медичному університеті імені І. Я. Горбачевського була представлена мобільна експозиція Тернопільського обласного музею Богдана Лепкого (м. Бережани).

З творчістю відомого нашого земляка ознайомились студенти та викладачі кафедри доц. В. І. Зевако, доц. І. І. Гаврищак, доц. К. Л. Стефанишин, доц. О. І. Новіцька (2017 рік)

Доц. Т. П. Мельник і ст. викл. Л. П. Шеремета разом із cтудентами відвідали виховний захід до Дня захисника України (2016 рік)

Доц. М. П. Тишковець та доц. О. І. Новіцька разом із студентами побували на благодійному ярмарку, що був організований у Тернопільському державному медичному університеті імені І. Я. Горбачевського до свят Покрови Пречистої Богородиці, 74-річчя створення УПА, Дня українського козацтва, Дня захисника України (2018 рік)

Завідувач кафедри української мови М. П. Тишковець зі студенти ММ-120-ої групи під час концерту, приуроченому до Дня захисника Вітчизни (2018 рік)

Зустрічі з Героєм України, радником Міністра інформаційної політики, учасником руху спротиву у Луганській області Володимиром Жемчуговим (2018 рік)

 Виховна робота з іноземними студентами є одним з найважливіших і складніших напрямків організації навчального процесу у медичних ВНЗ. Викладачі кафедри  працюють над формуванням у студентів культури міжособистісних стосунків, толерантності, навичок самоосвіти і різнобічного розвитку їх творчих здібностей. Створюють усі належні  умови для фізичного, інтелектуального, морального і духовного розвитку.   Прищеплюють любов до української національної культури, звичаїв і традицій. 

  Іноземні студенти на літературних читаннях творів Т. Г. Шевченка мовами різних народів світу (2017 рік)

Студенти-іноземці беруть участь у різних творчих конкурсах. У відкритому міському студентському пісенному фестивалі-конкурсі «Окрилені піснею» взяв участь студент з Польщі, який посів третє місця у фінальному етапі.

Учасник конкурсу Хуберт Мікоша (2016 рік) 

Викл. Л. П. Шеремета з іноземними студентами (2015 рік)

Естетичне виховання

 Всебічно розвинена особистість є надзвичайно чутливою до краси, гармонії, благородства. І своєю діяльністю вона прагне утверджувати їх. Саме на формуванні таких якостей особистості зосереджене естетичне виховання на кафедрі української мови.

Завідувач кафедри доц. М. П. Тишковець та викладачі О. А. Мисик, Н. Я. Олійник, О. І.  Новіцька, М. П. Мазур,    І. Д. Драч разом із студентами відвідали концерт духовної музики «Різдво єднає нас», що відбувся у ТДМУ (2019 рік) 

Викладачі кафедри М. П. Мазур і О. А. Мисик із студентами відвідали концерт тернопільського муніципального духового оркестру "Оркестр волі" "Happy New Year" (2019 рік)

Викладачі кафедри доц. В. І. Зевако, ст. викл. К. Л. Стефанишин, доц. О. І. Новіцька разом із кураторськими групами побували на виставі "Майська ніч" у Тернопільському обласному драматичному театрі імені Тараса Шевченка (2017 рік). 

Завідувач кафедри, доц. Т. П. Тишковець разом із студентами медичного факультету взяли участь у Всеукраїнській науково-краєзнавчій конференції «Часовий простір народних ремесел»», приурочену 130-річчю Крайової етнографічної виставки у Тернополі (2017 рік)

 У приміщенні бібліотеки ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського відбуваються поетичні читання, літературно-музичні вечори, зустрічі з відомими письменниками, етнографами, фольклористами, громадськими діячами, волонтерами. До цих заходів долучаються викладачі кафедри разом із студентами. 

 На заході «Поезія – це завжди неповторність» власні твори прочитав викладач кафедри української мови доц. І. І. Гаврищак (2017 рік)

Доц. В. Я. Юкало зі студентами на поетичних читаннях «Поезія – це завжди неповторність» (2017 рік)

      Доц. В. І. Зевако та доц. В. Я. Юкало зі студентами на літературно-музичному вечорі Юрія Футуйми «Пісня лікує душу» (2016 рік) 

        Зустріч з відомою тернопільською письменницею Лілією Мусіхіною (2016 рік)

Викл.  М. З. Заєць зі студентами у Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка на прем’єрі комедії «Тітка Чарлі» (2015 рік)

 Інтелектуально-духовне виховання

Важливим завданням виховної роботи на кафедрі є впровадження інноваційного підходу до навчальної, науково-дослідної та виховної роботи, нових методів, які б відповідали потребам розвитку творчої особистості, сприяли розкриттю її талантів, духовно-емоційних, інтелектуальних і фізичних здібностей.

 

Завідувач кафедри  М.П. Тишковець, доц.  В.І. Зевако , доц.  В.Я. Юкало ознайомили  студентів I курсу медичного факультету із фондами бібліотеки ТДМУ (2015 рік)

       Викладачі разом із наставницькими групами побували на зустрічі з єпископом-помічником Тернопільсько-Зборівським Української Греко-Католицької Церкви Теодором з нагоди відзначення 150-річчя з дня народження Митрополита Української Греко-Католицької церкви Андрея Шептицького (2015 рік)

Зустріч на кафедрі з Василем Львовичем Ванчурою – директором тернопільського видавництва «Джура». (2018 рік)

Викладачі кафедри – доц. М. П. Тишковець , викл.  М. І. Руденко, доц. І. І. Гаврищак , викл.  Н. Я. Олійник , доц. В. Я. Юкало, долучилися до всеукраїнського руху #читайукраїнською, демонструючи книги, які рекомендують для читання, та запросили до участі викладачів, студентів та адміністрацію ТДМУ (2018 рік)

З творчістю відомого нашого земляка, бардом, поетом, співаком О. Марченком ознайомились студенти та викладачі кафедри. На святі були присутні викладач доц. І.І. Гаврищак зі студентами першого курсу (2018 рік)