Виховна робота кафедри базується на основних положеннях Концепції національної системи виховання з урахуванням органічного взаємозв’язку процесу навчання та виховання. Головною метою виховної роботи, на досягнення якої спрямовано зусилля професорсько-викладацького колективу, є формування цiлiсної i гармонійно розвиненої особистості з високою національною самосвiдомiстю. Така особистість – це насамперед громадянин української держави, її патріот, гуманіст, для якого пріоритетом є загальнолюдські й загальнодержавні цiнностi, це людина з високою фаховою підготовкою й широким світоглядом, розвинутим інтелектом, належним рівнем загальної, політичної та правової культури.

Колектив кафедри проводить активну роботу з формування у студентської молоді любові до Батьківщини та гордості за український народ і державу, організовуючи та проводячи тематичні бесіди, лекції кафедрального та університетського масштабу, виховні імпрези щодо видатних постатей України, відвідування театрів, музеїв, філармоній.

Необхідно зауважити, що вже саме навчання студентів на кафедрі української мови, вивчення української мови, культури мови сприяє вихованню національної свідомості в українських студентів і поваги до нашої нації і держави в іноземних студентів.

Національно-патріотичне виховання

Патріотичне виховання – складова національного виховання, головною метою якого є становлення самодостатнього громадянина-патріота України, гуманіста і демократа, готового до виконання громадянських і конституційних обов’язків, до успадкування духовних і культурних надбань українського народу, досягнення високої культури взаємин. Воно сприяє єднанню українського народу, зміцненню соціально-економічних, духовних, культурних основ розвитку українського суспільства і держави.

Викладачі кафедри української мови і студенти фармацевтичного факультету та факультету іноземних студентів зустрілися з відомою письменницею і перекладачкою Надійкою Гербіш. Її книги (а їх уже понад 14) стали українськими бестселерами й були відзначені національними та міжнародними нагородами.

Студенти фармацевтичного факультету із письменницею Надійкою Гербіш (2019 рік)

Студенти з цікавістю слухали історію успіху нашої сучасниці, адже її перша друкована книжка «Теплі історії до кави» перевидана понад десять разів, а її загальний наклад перевищив 50000 примірників. Цікавою для майбутніх медиків була інформація про те, що кілька її дитячих книжок вийшли також шрифтом Брайля та в аудіо-форматі для використання в програмах інклюзивної освіти.

Письменниця Надійка Гербіш під час зустрічі із викладачами та студентами (2019 рік)

Іноземні студенти залюбки слухали «живу» українську мову і літературну англійську, дізналися багато корисної інформації про Україну, її сучасний культурний розвиток, інтеграцію у світі. Надійка Гербіш також переклала понад два десятки книжок з англійської, зокрема «Ключові рішення» Дж. В. Буша, «Розвиваючи лідера в собі» Дж. Максвелла, «Снайпер Арафата» Тасса Саади і т.д.

Викладачі кафедри української мови, студенти фармацевтичного факультету та факультету іноземних студентів із Надійкою Гербіш (2019 рік)

У рамках вшанування величі поетичного генія Тараса Шевченка на кафедрі української мови відбулося святкове дійство, приурочене 205-річчю з дня народження Великого Кобзаря. Розпочала захід завідувач кафедри, доцент Марія Тишковець.

Завідувач кафедри, доцент М. П. Тишковець відриває вечір, присвячений 205-річчю Тараса Шевченка (2019 рік)

Вона відзначила, що творчість Тараса Шевченка є генотипом нації, відображенням її менталітету, культури й історії. Дивуємося, наскільки далекоглядними, пророчими були його слова. Отже, його твори потрібно не лише читати, у них потрібно вчитуватися, вдумуватися, аби осягнути, відкрити для себе усю велич людини, що стала Пророком для свого народу.

Студенти 103 групи фармацевтичного факультету ще раз провели усіх присутніх Тарасовими стежками. Ведучою свята була Богдана Боднар. Прозвучали доповіді про ранній період творчості митця (Вікторія Марчук), періоду «Трьох літ» (Ольга Матюшенко) та заслання (Христина Гебій), останні роки життя і творчості (Галина Кобіта) й автобіографізм у творчості поета (Юлія Павляшик). Студенти декламували поетичні твори: «Гайдамаки» (Діана Садячка), «Сон» (Альона Снігурська), «Мені однаково» (Катерина Співак), «Доля» (Єлизавета Галінчинська), «Думка» (Анастасія Зданевич). Готуючись до свята, студенти першого курсу фармацевтичного факультету оформили тематичні стінгазети.

Студенти фармацевтичного факультету декламують Тараса Шевченка (2019 рік)

До дійства долучилися й іноземні студенти Мадука Чубуіке (231 група, спеціальність «Медицина») та Дубей Мансі (245 група, спеціальність «Медицина»), які прочитали поезії «Зацвіла в долині червона калина» та уривок із поеми «Княжна». Пролунали вірші Тараса Григоровича і в англійському перекладі: студентка другого курсу 245 групи Зігліх Гіфті прочитала вірш «Testament» («Заповіт»).

Студенти факультету іноземних студентів читають Тараса Шевченка (2019 рік)

Тарас Шевченко – це постать крізь віки. Його пам’ятаємо, його шануємо, у нього вчимося.

Викладачі кафедри зі студентами під час святкування Шевченківських днів (2019 рік)

Під керівництвом завідувача кафедри української мови, доц. Тишковець М. П. та доц. Мельник Т. П. студенти медичного факультету долучились до XVІІІ Всеукраїнського радіодиктанту національної єдності. У 2018 році радіодиктант відбувався під гаслом «Крила України».

Завідувач кафедри М. П. Тишковець та викладачі кафедри разом із студентами медичного факультету долучилися до написання XVII Всеукраїнського радіодиктанту «Крила України» (2018 рік)

Студентка першого курсу медичного факультету Тернопільського державного медичного університету імені І. Я. Горбачевського Марія Бартошинська показала відмінний результат, написавши диктант без жодної помилки. Переможниця отримала книжку за авторством О. М. Авраменка, автора та диктора радіодиктанту, та запрошення на екскурсію до Києва.

Переможниця радіодиктанту національної єдності Марія Бартошинська (2019 рік)

Кожного року студенти Тернопільського державного медичного університету імені І. Горбачевського під керівництвом викладачів кафедри української мови організовують заходи до Дня української писемності і мови, який відзначають 9 листопада.

Викладачі кафедри під час святкування Дня української писемності і мови (2018 р.). Перший ряд зліва направо: доц. В. І. Зевако, зав. кафедри М. П. Тишковець, доц. О. І. Новіцька, доц. Т. П. Мельник, ст. викл. К. Л. Стефанишин. Другий ряд зліва направо: доц. В. Я. Юкало, викл. М. І. Руденко, доц. І. І. Гаврищак

На завершення завідувач кафедри української мови, доц. Тишковець М. П. привітала присутніх з Днем української писемності і мови й тепло подякувала студентам та викладачам за подароване свято. Марія Павлівна закликала молодь вивчати, плекати і оберігати рідну мову і висловила свою повагу студентам – іноземцям, які хочуть знати і старанно опановують українську мову. І це ще один незаперечний доказ того, що мова єднає людей.

Вітальне слово завідувача кафедри, доц. М. П. Тишковець у День української писемності і мови (2018 рік)

Святкування Дня української писемності і мови (2016 рік)

Святкування Дня української писемності і мови (2015 рік)

Перші березневі дні віщують не лише прихід весни. Вони завжди збігаються із національним святом – Шевченківськими днями, коли звучать рядки безсмертної книги «Кобзар» – квінтесенції нашої національної культури, лунають пісні на слова Тараса Шевченка, виголошуються промови, цитуються фрази, що давно вже стали крилатими.

І це не просто звичка чи данина традиції. Творчість Т. Шевченка – це основа нашої національної самоідентичності, а сам Кобзар – духовний орієнтир для кожного свідомого українця, невід’ємна частка культурного буття нації.

Студенти І та ІІ курсів взяли участь у поетичних читаннях у рамках вшанування величі поетичного генія Тараса Шевченка (2017 рік)

Викладачі кафедри української мови та студенти І-го курсу провели захід, присвячений 204-ій річниці з дня народження великого українського письменника Тараса Григоровича Шевченка (2018 рік)

У Тернопільському державному медичному університеті імені І. Я. Горбачевського була представлена мобільна експозиція Тернопільського обласного музею Богдана Лепкого (м. Бережани).

З творчістю відомого нашого земляка ознайомились студенти та викладачі кафедри доц. В. І. Зевако, доц. І. І. Гаврищак, доц. К. Л. Стефанишин, доц. О. І. Новіцька (2017 рік)

Доц. Т. П. Мельник і ст. викл. Л. П. Шеремета разом із cтудентами відвідали виховний захід до Дня захисника України (2016 рік)

Доц. М. П. Тишковець та доц. О. І. Новіцька разом із студентами побували на благодійному ярмарку, що був організований у Тернопільському державному медичному університеті імені І. Я. Горбачевського до свят Покрови Пречистої Богородиці, 74-річчя створення УПА, Дня українського козацтва, Дня захисника України (2018 рік)

Завідувач кафедри української мови М. П. Тишковець зі студенти ММ-120-ої групи під час концерту, приуроченому до Дня захисника Вітчизни (2018 рік)

Робота з іноземними студентами

Зустрічі з Героєм України, радником Міністра інформаційної політики, учасником руху спротиву у Луганській області Володимиром Жемчуговим (2018 рік)

Виховна робота з іноземними студентами є одним з найважливіших і складніших напрямків організації навчального процесу у медичних ВНЗ. Викладачі кафедри працюють над формуванням у студентів культури міжособистісних стосунків, толерантності, навичок самоосвіти і різнобічного розвитку їх творчих здібностей. Створюють усі належні умови для фізичного, інтелектуального, морального і духовного розвитку. Прищеплюють любов до української національної культури, звичаїв і традицій.

Іноземні студенти на літературних читаннях творів Т. Г. Шевченка мовами різних народів світу (2017 рік)

Студенти-іноземці беруть участь у різних творчих конкурсах. У відкритому міському студентському пісенному фестивалі-конкурсі «Окрилені піснею» взяв участь студент з Польщі, який посів третє місця у фінальному етапі.

Учасник конкурсу Хуберт Мікоша (2016 рік)

Викл. Л. П. Шеремета з іноземними студентами (2015 рік)

Естетичне виховання

Всебічно розвинена особистість є надзвичайно чутливою до краси, гармонії, благородства. І своєю діяльністю вона прагне утверджувати їх. Саме на формуванні таких якостей особистості зосереджене естетичне виховання на кафедрі української мови.

Завідувач кафедри доц. М. П. Тишковець та викладачі О. А. Мисик, Н. Я. Олійник, О. І. Новіцька, М. П. Мазур, І. Д. Драч разом із студентами відвідали концерт духовної музики «Різдво єднає нас», що відбувся у ТДМУ (2019 рік)

Викладачі кафедри М. П. Мазур і О. А. Мисик із студентами відвідали концерт тернопільського муніципального духового оркестру "Оркестр волі" "Happy New Year" (2019 рік)

Викладачі кафедри доц. В. І. Зевако, ст. викл. К. Л. Стефанишин, доц. О. І. Новіцька разом із кураторськими групами побували на виставі "Майська ніч" у Тернопільському обласному драматичному театрі імені Тараса Шевченка.

Завідувач кафедри, доц. Т. П. Тишковець разом із студентами медичного факультету взяли участь у Всеукраїнській науково-краєзнавчій конференції «Часовий простір народних ремесел»», приурочену 130-річчю Крайової етнографічної виставки у Тернополі (2017 рік)

У приміщенні бібліотеки ТДМУ ім. І.Я. Горбачевського відбуваються поетичні читання, літературно-музичні вечори, зустрічі з відомими письменниками, етнографами, фольклористами, громадськими діячами, волонтерами. До цих заходів долучаються викладачі кафедри разом із студентами.

На заході «Поезія – це завжди неповторність» власні твори прочитав викладач кафедри української мови доц. І. І. Гаврищак (2017 рік)

Доц. Юкало В. Я. зі студентами на поетичних читаннях «Поезія – це завжди неповторність» (2017 рік)

Доц. Зевако В. І. та доц. Юкало В. Я. зі студентами на літературно-музичному вечорі Юрія Футуйми «Пісня лікує душу» (2016 рік)

Зустріч з відомою тернопільською письменницею Лілією Мусіхіною (2016 рік)

Викл. Заєць М. З. зі студентами у Тернопільському академічному обласному українському драматичному театрі ім. Т. Г. Шевченка на прем’єрі комедії «Тітка Чарлі» (2015 рік)

Інтелектуально-духовне виховання

Важливим завданням виховної роботи на кафедрі є впровадження інноваційного підходу до навчальної, науково-дослідної та виховної роботи, нових методів, які б відповідали потребам розвитку творчої особистості, сприяли розкриттю її талантів, духовно-емоційних, інтелектуальних і фізичних здібностей.

Завідувач кафедри Тишковець М.П., доц. Зевако В.І., доц. Юкало В.Я. ознайомили студентів I курсу медичного факультету із фондами бібліотеки ТДМУ (2015 рік)

Викладачі разом із наставницькими групами побували на зустрічі з єпископом-помічником Тернопільсько-Зборівським Української Греко-Католицької Церкви Теодором з нагоди відзначення 150-річчя з дня народження Митрополита Української Греко-Католицької церкви Андрея Шептицького (2015 рік)

Зустріч на кафедрі з Василем Львовичем Ванчурою – директором тернопільського видавництва «Джура». (2018 рік)

Викладачі кафедри – доц. Тишковець М. П., викл. Руденко М. І., доц. Гаврищак І. І., викл. Олійник Н. Я., доц. Юкало В. Я, долучилися до всеукраїнського руху #читайукраїнською, демонструючи книги, які рекомендують для читання, та запросили до участі викладачів, студентів та адміністрацію ТДМУ (2018 рік)

З творчістю відомого нашого земляка, бардом, поетом, співаком О. Марченком ознайомились студенти та викладачі кафедри. На святі були присутні викладач доц. Гаврищак І.І. зі студентами першого курсу (2018 рік)